Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) HGC® 'SP Frilly Kitty'

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) HGC® 'SP Frilly Kitty' 2022/03/17 17:32 #261517

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26091
  • Otrzymane podziękowania: 68650
Helleborus x hybridus 'Frilly Kitty'
ciemiernik mieszańcowy 'Frilly Kitty'


Ta odmiana ciemiernika należy do stworzonej przez niemieckiego hodowcę Josefa Heugera Helleborus Gold Collection i jednej z trzech serii - Spring Promise, skupiającej ciemierniki mieszańcowe wywodzące się od Helleborus orientalis i/ lub innych z sekcji Helleborastrum.

Budowa tej odmiany, kolor i kształt liści nie odbiegają wyglądem od innych odmian tego typu, natomiast na uwagę zasługują kwiaty, których płatki tworzą trzy okółki wokół centrum. Kolor kwiatów na początku jest jasnoróżowy z drobnymi, nieco ciemniejszymi cętkami, ale wraz z upływem czasu staje się lekko beżowy, by w końcu stać się jasnozielonym. Kilka lat temu, na polski rynek wpłynęło sporo ciemierników o tej nazwie, ale ciemniejszej barwie. Prawdopodobnie była to inna odmiana z serii Spring Promise - 'Elly'.
Wszystkie kwiaty 'Frilly Kitty' wydają się być nieco puchate i szkoda tylko, że są skierowane w dół. Dlatego też, dobrze byłoby posadzić 'Frilly Kitty' na podwyższonym stanowisku. W zależności od warunków, początek kwitnienia może przypadać od grudnia do marca.

W uprawie ogrodowej nie sprawia kłopotów pod warunkiem, że znajdziemy odpowiednie stanowisko - słoneczne zimą i wiosną, lekko ocienione latem. Gleba powinna być żyzna, wilgotna, ale bez zastoin wodnych, gdyż w takich warunkach korzenie ciemierników gniją.










Przekwitający kwiat nabiera beżowej barwy









.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/09 23:51 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Shalina, Monika83

Ciemiernik ogrodowy (Helleborus x hybridus) SP 'Frilly Kitty' 2022/12/10 23:56 #282532

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26091
  • Otrzymane podziękowania: 68650
'Frilly Kitty' rośnie od 4 lat na stanowisku w pełni słonecznym- zarówno latem, jak i zimą. Miejsce jest dość suche, bo w pobliżu metasekwoi, ale blisko domu, więc często podlewane. Pąki pojawiły się w listopadzie w sporej ilości i dość równomiernie się rozwijają. Część liści już usunęłam, bo były nieco podniszczone po gorącym lecie.
Jak pisałam, kwiaty są skierowane w dół i choć rośnie ok. 20 cm wyżej od ścieżki , dobrze widoczne są tylko od góry. Jeśli pogoda pozwoli, jeszcze w tym roku powędruje na inne miejsce, bardziej wzniesione.


fot.09.12.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2022/12/10 23:58 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Shalina, DorotaZ, Borislava.Kirilova


--=reklama=--

 

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) HGC® 'SP 'Frilly Kitty' 2023/03/09 21:34 #288496

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26091
  • Otrzymane podziękowania: 68650
Znalazłam zdjęcia Wojtka z Arboretum Wojsławice. Choć ten ciemiernik odpisany jest, jako 'Frilly Isabelle, jest to piękny okaz 'Frilly Kitty', bowiem 'Isabelle' nie ma tylu ciemniejszych kropeczek na płatkach, ma za to cieniowane brzegi płatków. Okaz na zdjęciu Wojtka ma wyraźne, liczne kropeczki.
wojtek napisał:
Jeszcze wyszukałem z poprzedniego ciemiernikowego sezonu Frilly Isabelle 'Frilly Kitty'

fot. 18.04.2021, Wojsławice .







.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/09 23:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, wojtek, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) HGC® 'SP 'Frilly Kitty' 2023/03/10 10:03 #288518

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6375
  • Otrzymane podziękowania: 25084
Jak dla mnie 'Frilly Kitty' to ciemiernik, który powinien być uprawiany w donicy i oglądany, trzymając donicę wysoko nad głową ;)



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.162 s.