Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N' Roses Purple Sunrise'

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N' Roses Purple Sunrise' 2023/02/14 16:23 #286865

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67944
Helleborus x glandorfensis HGC® 'Ice N’ Roses Purple Sunrise'
ciemiernik glandorfski 'Ice N’ Roses Purple Sunrise'


'Ice N' Roses Purple Sunrise', uzyskany pod roboczą nazwą 'HG 1428', to jedna z najnowszych odmian ciemiernika glandorfskiego, która w tym roku pojawiła się w sprzedaży. Należy do Helleborus Gold Collection, stworzonej przez niemieckiego hodowcę Josefa Heugera, zaś w botanicznym ujęciu jest hybrydą międzygatunkową: Helleborus x glandorfensis = Helleborus x ericsmithii (Helleborus niger x Helleborus sternii) x Helleborus x hybridus. Nazwa gatunku honoruje miasto w Dolnej Saksonii, w którym znajduje się szkółka Heugera (Heuger Gartenbaubetriebe) - Glandorf.



'Purple Sunrise' jest nieco podobny do kilku ciemierników z HGC, najbardziej do 'Dark Picotee', nieznacznie różniąc się od niego barwą i stopniem wypełnienia kolorem białych płatków. Heuger podkreśla, że o ile 'Dark Picotee' charakteryzuje się średnim wigorem, to 'Purple Sunrise' będzie rósł mocniej i szybciej.

Płatki kwiatów początkowo mają kolor biały a ich brzeg zdobi nieregularna, wąska, ciemnoróżowa obwódka. Z biegiem czasu biel zmienia się w kolor ecru a w końcu w jasną zieleń. Ciemnoróżowy/ lekko purpurowy kolor do końca utrzymuje się na backu płatków. Kwiaty są osadzone na sztywnych, bardzo ciemnych łodyżkach i ładnie kontrastują z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. W naszych polskich warunkach okres kwitnienia rozpoczyna się zazwyczaj w trzeciej dekadzie stycznia, a pełnia przypada na luty/ początek marca. Jak inne ciemierniki glandorfskie, nie zawiązuje nasion.

Liczę na to, że w przyszłych latach ta odmiana zaskoczy nas jakąś cechą, której nie możemy zobaczyć w pierwszym roku uprawy i pozwoli nam zrozumieć poetycką nazwę... Być może duży, żółty środek na tle rozlewającego się różu/ fioletu ma nam przywodzić na myśl pupurowo- fioletowy wschód słońca?
Docelowo 'Purple Sunrise' ma osiągać 60 cm wysokości.

Sadząc go ogrodzie, przygotujmy miejsce osłonięte, o zasobnej glebie, o stałej wilgotności, ale nie mokre. Odczyn gleby nie jest za bardzo istotny, bo wszystkie ciemierniki hybrydowe świetnie radzą sobie także w lekko kwaśnej ziemi. Zimą i wiosną stanowisko powinno być dość słoneczne, latem półcieniste.

Uwaga! Ciemierniki są roślinami trującymi oraz drażniącymi skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach, by ręce nie stykały się z sokiem rośliny!

















> Inne ciemierniki należące do serii HGC Heugera możesz zobaczyć TU.

.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/04 21:49 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Shalina, a.nia, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N' Roses Purple Sunrise' 2023/03/07 20:33 #288362

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67944
Przyznam, że miałam opory kupując tę odmianę i zrobiłam to bardziej z powodu zachłannego, kolekcjonerskiego serca. Teraz nie żałuję. 'Purple Sunrise' wybarwia się bardzo ciekawie i jest jednym z bardziej rzucających się w oczy ciemierników Heugera o dwukolorowych kwiatach.




fot. 07.03.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/07 20:50 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, elakuznicom, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova, Monika83


--=reklama=--

 

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N' Roses Purple Sunrise' 2023/03/19 19:39 #289230

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67944
'Ice N' Roses Purple Sunrise' trafił na docelowe stanowisko- wiosna słoneczne, latem półcieniste
Troche się położył po nocy z przymrozkiem


fot. 17.03.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, elakuznicom, wojtek, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N' Roses Purple Sunrise' 2024/02/18 17:56 #312615

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7798
  • Otrzymane podziękowania: 40161
Purple Sunrise zaczyna bardzo efektownie ... stwierdziłem, że miejscówka dla tego ciemiernika musi być dobrze eksponowana.
Już nawet mam ... ale wymaga to drobnych roszad na rabacie, więc jeszcze trochę zostanie w doniczce.

fot. 18.02.2024


Ostatnio zmieniany: 2024/02/18 17:57 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N' Roses Purple Sunrise' 2024/02/25 16:53 #313182

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7798
  • Otrzymane podziękowania: 40161
Coraz bardziej podoba mi się ten ciemiernik. Mam podobną odmianę 'Dark Picotee' , ale słabo u mnie rośnie ... coś mi się zdaje że z 'Purple Sunrise' będzie więcej radosi.

fot. 25.02.2024








Ostatnio zmieniany: 2024/02/25 16:55 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, elakuznicom, janka.p, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.183 s.