Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) ViV® 'Teresa'

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) ViV® 'Teresa' 2022/12/14 23:01 #282953

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69593
Helleborus x hybridus ViV® 'Teresa'
ciemiernik mieszańcowy 'Teresa'


ViV 'Teresa' to ciemiernik hybrydowy, który powstał w wyniku wielokrotnego krzyżowania form ciemiernika wschodniego (Helleborus orientalis) a być może także innych ciemierników z sekcji Helleborastrum w belgijskiej firmie Microflor. Na stronie stworzonej propagowaniu całej ViV® Collection, czytamy:
Kolekcja ViV
Po latach intensywnego krzyżowania kolekcja ViV została stworzona przy użyciu najbardziej innowacyjnych i wysokiej jakości odmian ciemierników. Opracowanie i wprowadzenie na rynek nowej odmiany ViV zajmuje od 8 do 10 lat. Proces wymaga wielkich umiejętności zawodowych i cierpliwości. W kolekcji ViV znajdują się tylko najlepsze odmiany, które przechodzą najsurowszą kontrolę jakości.
.

'ViV Teresa' zaliczana jest do odmian kompaktowych, osiągających po kilku latach uprawy od 35 cm do 45 cm wysokości.. Niewiele konkretów dotyczących odmiany można przeczytać na cytowanej wyżej stronie, bo opis jest bardziej poetycki niż rzeczowy:
ViV® Teresa is wild at heart. Her deep pink petals flutter casually in the wind. But what stands out the most is the crown of small petals around her heart. Just like there’s another flover hidden inside there. But beautifully untamed.
ViV® Teresa jest dzika w sercu. Jej ciemnoróżowe płatki powiewają swobodnie na wietrze. Ale najbardziej wyróżnia się korona z małych płatków wokół jej serca. Tak jakby w środku był ukryty kolejny kwiat. Ale pięknie nieokiełznany.

Krócej i mniej poetycko pisząc, kwiaty ViV 'Teresa' należą do typu kwiatów anemonowych, których kryza tworzona jest w wyniku rozrośnięcia się miodników. Wokół centrum ułożone są w dwóch rzędach różowe płatki z ciemniejszymi kropeczkami. Średnica pojedynczego kwiatu wynosi około 6 cm. Liście są typowe dla ciemierników ogrodowych - palczaste i żywo zielone. Ze względów zdrowotnych i estetycznych zaleca się ich usuwanie, gdy pąki są już dobrze widoczne nad gruntem. Choć inne ciemierniki z serii ViV rozpoczynają kwitnienie nawet w sierpniu, to w moim ogrodzie pąki 'Teresy' pojawiają się dopiero na początku stycznia a kwitnąć zaczyna na przełomie stycznia i lutego.

W uprawie ogrodowej wymagać będzie gleby o stałej wilgotności, ale dobrze zdrenowanej i bez zastoin. Lubi stanowiska z dostępem do promieni słonecznych w czasie, gdy będzie zawiązywać pąki kwiatowe i je rozwijać. Warto więc wybrać dla niej miejsce nie w mocnym, litym cieniu drzew iglastych a jasnym półcieniu liściastych z - dodatkowo- porannym, przedpołudniowym słońcem. Odczyn gleby jest sprawą drugorzędną, ale w razie mocno kwaśnej warto dwa razy w roku podsypać roślinę dolomitem.


fot.02.02

.
Ostatnio zmieniany: 2023/02/22 21:49 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, basik

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) ViV® 'Teresa' 2023/03/28 21:48 #290179

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69593
ViV 'Teresa' trochę ucierpiała od poprzedniej fali mrozów, ale zachowało się kilka pąków. Teraz kwiaty już bledną, ale biorąc pod uwagę obecne przymrozki, nasion chyba nie uda się pozyskać.


fot. 28.03.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Czas generowania strony: 0.152 s.