Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Mona Marble'

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Mona Marble' 2023/02/22 20:47 #287406

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26170
 • Otrzymane podziękowania: 69273
Helleborus x iburgensis 'HGC Ice N’ Roses Mona Marble'
ciemiernik iburgski 'Ice N’ Roses Mona Marble'/ 'HM 1216'


'Mona Marble' jest odmianą stosunkowo nowego gatunku - Helleborus x iburgensis, który uzyskany został w wyniku skrzyżowania kilku ciemierników: Helleborus x ballardiae (H. lividus x H. niger) x Helleborus x hybridus . Nazwa 'iburgski' została nadana z okazji państwowej wystawy ogrodniczej w Bad Iburg (Niemcy) w 2018 roku.'Mona Marble' jest nowa odmianą w Helleborus Gold Collection Josefa Heugera, która dopiero w tym roku pojawiła się na ogrodniczym rynku. Tworzy nową linię HGC wraz kilkoma innymi ciemiernikami, posiadającymi w swojej nazwie człon 'Marble'. Wskazuje on, że liście tych ciemierników posiadają jaśniejsze przebarwienia, które zazwyczaj umiejscowione są wzdłuż nerwów. Do tej pory wszystkie ciemierniki z tej linii noszą imiona rozpoczynające się na literę M np. 'Mindy Marble', 'Macy Marble', 'Milla Marble', 'Maddy Marble'. Przebarwieniami liści przypominają ciemierniki Frostkiss z brytyjskiej Rodney Davey Marbled Group, jednak jaśniejsze plamki i nitki na liściach wydają się być nieco mniej kontrastowe.

Kwiaty są duże, mają około 6 cm średnicy i mają ciemnoczerwony/ bordowy kolor z wyraźnymi, jeszcze ciemniejszymi cętkami. Kwiaty osadzone są na sztywnych łodygach i rozwijają się na wprost, nie w dół, co jest bardzo korzystne, gdyż można je podziwiać bez schylania się. Ciemierniki tego gatunku nie związują nasion. Docelowe rozmiary 'Ice N’ Roses Mona Marble' określane są na 30-35 cm, co oznacza, że jest niższa od innych odmian Heugera. . Początek kwitnienia przypadać będzie w naszych warunkach pod koniec stycznia, ale wiele zależy od warunków pogodowych - na cieplejszym zachodzie kraju może rozpocząć się w styczniu, zaś na wschodzie i w centrum Polski w lutym.

Preferuje gleby żyzne i przepuszczalne, o lekkiej wilgotności. Do odczynu gleby dostosuje się, ale dobrze, by nie była zbyt kwaśna. W takim wypadku zalecane jest lekkie podsypywanie dolomitem dwa razy w sezonie, najlepiej wiosną i jesienią. Ważne jest, by ciemiernik posadzony był w miejscu niezbyt ciemnym, osłoniętym, nienarażonym na ostre podmuchy wiatrów.
Uwaga! Roślina trująca i drażniąca skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach, by soki nie zetknęły się ze skórą.Porównanie kwiatów innej czerwonokwiatowej odmiany z tej serii - 'Megan Marble', którego płatki nie posiadają cętek

.
Ostatnio zmieniany: 2023/02/22 22:08 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, wojtek, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Mona Marble' 2024/02/18 17:47 #312612

 • wojtek
 • wojtek Avatar
 • Wylogowany
 • Moderator
 • Posty: 7844
 • Otrzymane podziękowania: 40696
Jeszcze w doniczce. Rozwija pierwsze kwiaty i już wygląda zachwycająco :mniam

fot. 18.02.2024


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, basik, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Czas generowania strony: 0.177 s.