Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'King Double Cream'

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'King Double Cream' 2023/02/28 19:48 #287867

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26201
  • Otrzymane podziękowania: 69593
Helleborus x hybridus 'King Double Cream'
ciemiernik mieszańcowy 'King Double Cream'


'Double Cream' jest ciemiernikiem, wchodzącym w skład 'King Collection', która powstała w holenderskiej firmie Special Plant Zundert. W 2014 roku kolekcja ta otrzymała główną nagrodę 'Colour your Life Award' na targach IPM w Essen, szkoda więc, że jest jeszcze mało znana wśród polskich ogrodników.

Kwiaty mają interesujący, kremowy czy też bardzo jasny maślany kolor i otaczają centrum czterema rzędami płatków. Pąki kwiatowe są nieco ciemniejsze, jakby maźnięte beżem i ten beżowo - różowy ton jest widoczny na pierwszym, zewnętrznym rzędzie płatków. Średnica pojedynczego kwiatu wynosi około 5- 6 cm. Liście są dobrej substancji, trwałe i typowe dla ciemierników mieszańcowych, mających wśród przodków ciemierniki wschodnie. Ze względów zdrowotnych i estetycznych zaleca się ich usuwanie, gdy pąki są już dobrze widoczne nad gruntem. W moim dolnośląskim ogrodzie początek rozwijania pąków to przełom lutego i marca, zaś pełnia kwitnienia przypada na przełom marca i kwietnia. 'King Double Cream' osiąga po kilku latach uprawy od 40 do 45 cm wysokości..

W uprawie ogrodowej wymagać będzie gleby przepuszczalnej, o stałej, lekkiej wilgotności, dobrze zdrenowanej i bez zastoin wodnych. Lubi stanowiska z dostępem do promieni słonecznych w czasie, gdy będzie zawiązywać pąki kwiatowe i je rozwijać, więc warto wybrać miejsce nie w mocnym cieniu drzew iglastych a jasnym półcieniu liściastych z - dodatkowo - porannym, przedpołudniowym słońcem. Odczyn gleby jest sprawą drugorzędną, ale w razie mocno kwaśnej warto dwa razy w roku podsypać roślinę dolomitem.

Uwaga! Ciemierniki są roślinami trującymi i drażniącymi skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach, by soki nie zetknęły się ze skórą.fot.19.02.2023r.


fot.20.02.2023r.

fot.28.02.2023r.
.
Inne ciekawe odmiany ciemierników znajdziesz w naszym

Ilustrowanym Spisie Ciemierników.
>>> Zapraszamy! <<<

.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/01 00:33 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Shalina, a.nia, ewakatarzyna, Monika83
Czas generowania strony: 0.150 s.