Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses’ Milla Marble'

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses’ Milla Marble' 2023/03/01 17:23 #287922

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26170
 • Otrzymane podziękowania: 69273
Helleborus x iburgensis 'HGC® Ice N’ Roses Milla Marble'
ciemiernik iburgski 'Ice N’ Roses Milla Marble'/ 'HM 1214'


'Milla Marble' to zupełna nowość na ogrodniczym rynku, jedna z dwóch białokwiatowych odmian w linii 'Marble' Helleborus Gold Collection Josefa Heugera. Dopiero tym, 2023 roku pojawiła się w sprzedaży wraz z kilkoma innymi ciemiernikami, które w swojej nazwie mają człon 'Marble', oznaczający, iż liście posiadają marmurkowe przebarwienia umiejscowione wzdłuż nerwów. Wszystkie ciemierniki z tej linii noszą imiona rozpoczynające się na literę M np.: 'Maddy Marble', 'Mary Mable', 'Mia Marble', 'Mindy Marble'...
'Ice N’ Roses Milla Marble' jest sklasyfikowany jako Helleborus x iburgensis czyli międzygatunkowa hybryda kilku ciemierników: Helleborus x ballardiae (H. lividus x H. niger) x Helleborus x hybridus . Nazwa gatunku została nadana z okazji państwowej wystawy ogrodniczej w Bad Iburg (Niemcy) w 2018 roku.Wszystkie odmiany linii 'Marble' opisywane są jako zwarte i niższe od pozostałych ciemierników z serii Ice N'Roses. Mają być także bardziej odporne na duże nasłonecznienie, co oznacza, że mogą być sadzone na stanowiskach bardziej słonecznych niż inne ciemierniki.
Twarde, błyszczące i ciemnozielone liście mają ciekawe jasne przebarwienia wzdłuż nerwów, czym przypominają brytyjskie odmiany z serii 'Frostkiss' Rodney Davey Marbled Group. Od spodu, szczególnie u nowo rozwiniętych, rzucają się w oczy nerwy o bordowym kolorze. Kwiaty są duże, mają do 6 cm średnicy i rozwijają się na sztywnych łodygach na wprost, bez zwieszania się. Choć uogólnia się i pisze, że 'Milla Marble' ma białe kwiaty, nie do końca jest to prawdą - ich kolor to bardzo jasny beż czy też ecru z lekkimi beżowymi refleksami. W porównaniu do kwiatów 'Mia Marble' są nieco ciemniejsze. Na stronie HGC znajdujemy informację, iż kwitnienie 'Milla Marble' ma się rozpoczynać już w grudniu, jednak w Polsce termin może być nieco późniejszy, ale o tym przekonamy się w przyszłym roku. Wysokość całej kępy ma osiągać około 30 cm, więc ze względu na wznoszące się pionowo kwiaty i niewielki rozmiar, 'Milla Marble' nadaje się do uprawy w pojemnikach. Jak inne ciemierniki iburgskie nie zawiązuje nasion, choć jest chętnie oblatywany przez owady.

Ciemierniki hybrydowe preferują gleby żyzne i przepuszczalne, o stałej, lekkiej wilgotności. Dobrze byłoby, gdyby sadzone były w miejscu niezbyt ciemnym, osłoniętym od mocnych wiatrów. Cała linia 'Marble' ma mieć większą odporność na promienie słoneczne.

Uwaga! Roślina trująca i drażniąca skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach, by soki nie zetknęły się ze skórą.

Kwiaty obu białych odmian 'Marble': po lewej 'Ice N' Roses Mia Marble', po prawej o ton ciemniejszy 'Ice N’ Roses Milla Marble'

Inne ciekawe odmiany ciemierników, w tym z serii 'Ice N Roses’ znajdziesz w naszym Ilustrowanym Spisie Ciemierników.
>>> Zapraszamy! <<<
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/26 21:30 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses’ Milla Marble' 2024/02/20 15:29 #312773

 • wojtek
 • wojtek Avatar
 • Wylogowany
 • Moderator
 • Posty: 7844
 • Otrzymane podziękowania: 40696
Milla Marble otworzyła pierwsze kwiaty ... na moje oko mają one odcień kości słoniowej, co bardzo mi się podoba.

fot. 20.02.2024


Ostatnio zmieniany: 2024/02/20 15:40 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Franusiowa, elakuznicom, a.nia, janka.p, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Czas generowania strony: 0.156 s.