Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'ViV® Catharina'

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'ViV® Catharina' 2022/03/26 20:36 #262026

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69593
Helleborus x hybridus ViV 'Catharina'
ciemiernik mieszańcowy 'Catharina'


ViV 'Catharina' to ciemiernik mieszańcowy, który powstał w belgijskiej firmie Microflor w wyniku krzyżowania form ciemiernika wschodniego (Helleborus orientalis) a być może także, w przeszłości, innych ciemierników z sekcji Helleborastrum. Na stronie, stworzonej celem propagowania całej ViV® Collection, czytamy, że opracowanie i wprowadzenie na rynek nowej odmiany ViV zajmuje od 8 do 10 lat.
Proces wymaga wielkich umiejętności zawodowych i cierpliwości. W kolekcji ViV znajdują się tylko najlepsze odmiany, które przechodzą najsurowszą kontrolę jakości.

Niewiele konkretów dotyczących odmiany można przeczytać na cytowanej wyżej stronie:
ViV 'Catharina'... Frivolous and striking.She conquers all hearts with her beautiful pink double flowers. Give her something to drink regularly, but remember that she doesn’t like getting wet feet.
ViV 'Catharina'.. Frywolna i uderzająca. Podbija wszystkie serca swoimi pięknymi różowymi podwójnymi kwiatami. Regularnie dawaj jej coś do picia, ale pamiętaj, że nie lubi moczyć stóp.

Kwiaty ViV 'Catharina' należą do typu kwiatów pełnych - wokół centrum ułożone są w trzech rzędach różowe, lekko pofalowane płatki z ciemniejszymi kropeczkami. Średnica pojedynczego kwiatu wynosi około 5-6 cm. Liście są typowe dla ciemierników ogrodowych - palczaste i żywo zielone. Ze względów zdrowotnych i estetycznych zaleca się ich usuwanie, gdy pąki są już dobrze widoczne nad gruntem. Początek kwitnienia w polskich ogrodach to przełom lutego i marca. 'ViV Catharina' zaliczana jest do odmian kompaktowych, osiągających po kilku latach uprawy od 35 cm do 45 cm wysokości..

W uprawie ogrodowej wymagać będzie gleby o stałej wilgotności, ale przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej. Warto, by stanowisko zapewniało dostęp do promieni słonecznych w czasie, gdy 'Catharina' będzie zawiązywać pąki kwiatowe i je rozwijać. Powinno być to więc miejsce nie w mocnym, litym cieniu drzew iglastych a jasnym półcieniu liściastych z - dodatkowo - porannym, przedpołudniowym słońcem. Odczyn gleby jest sprawą drugorzędną, ale w razie mocno kwaśnej warto wiosną i jesienią podsypać roślinę dolomitem.


Inne ciekawe odmiany ciemierników, w tym z kolekcji ViV znajdziesz w naszym

Ilustrowanym Spisie Ciemierników.
>>> Zapraszamy! <<<

.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/03 22:02 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Shalina, Monika83

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'ViV® Catharina' 2023/03/02 20:38 #287995

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69593
'ViV Catharina', bardzo ładna, zwiewna odmiana o różowych kwiatach. Zewnętrzne płatki są nieco ciemniejsze od tych przy centrum, co dodaje kwitom uroku.
Rośnie na stanowisku słonecznym, o nieco zbyt gliniastej glebie.


fot. 02.03.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, basik, GosiaM, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Czas generowania strony: 0.152 s.