Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Jade Tiger' (Winter Jewels)

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Jade Tiger' (Winter Jewels) 2022/04/11 21:33 #263313

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26202
 • Otrzymane podziękowania: 69654
Helleborus x hybridus 'Jade Tiger'
ciemiernik mieszańcowy 'Jade Tiger'


Jak pisałam wcześniej w wątku o odmianie 'Goldenn Lotus', w ciągu 30 lat hybrydyzacji Amerykanie Ernie i Marietta O'Byrne z Oregonu stworzyli wiele ciekawych form ciemierników, które zebrali w zastrzeżoną serię 'Winter Jewels'. Na głównej stronie ich szkółki czytamy:
'Northwest Garden Nursery where Winter Jewels Bloom/ Hellebore Breeders'
Since 1992, we at Northwest Garden Nursery have been raising hellebores and hybridizing plants from the best growers in England, Germany, and the USA. We have been selecting plants that we consider superior in foliage and flover. We hand-pollinate all our stock plants, which are kept isolated from other pollinators, and we have made dramatic improvements in color and form each year. We ruthlessly discard any inferior stock plant. Our aim is to produce consistent improvement in clarity of flover color, vigor, and foliage.
The nursery still focuses exclusively on our Winter Jewels® hellebore breeding program to meet the growing demand for outstanding quality in color and form of this exceptional perennial.
— Ernie & Marietta O’Byrne, Proprietors
'Northwest Garden Nursery gdzie kwitną Winter Jewels (Zimowe Klejnoty)/ Hybrydyzerzy Ciemierników.
Od 1992 roku w Northwest Garden Nursery hodujemy ciemierniki i krzyżujemy rośliny od najlepszych hodowców z Anglii, Niemiec i USA. Wybieramy rośliny, które uważamy za najlepsze pod względem liści i kwiatów. Ręcznie zapylamy wszystkie nasze rośliny hodowlane, które są trzymane z dala od innych zapylaczy i każdego roku dokonujemy radykalnej poprawy koloru i formy. Bezlitośnie odrzucamy każdą gorszą roślinę podstawową. Naszym celem jest konsekwentna poprawa wyrazistości koloru kwiatów, wigoru i liści.
Szkółka nadal koncentruje się wyłącznie na naszym programie hodowli ciemiernika Winter Jewels®, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wyjątkową jakość pod względem koloru i kształtu tej wyjątkowej byliny.
— Ernie i Marietta O'Byrne, właściciele'

Jedną z odmian serii Winter Jewels jest właśnie tytułowy 'Jade Tiger', ciemiernik o pełnych kwiatach, składających się z czterech rzędów płatków o zielonym kolorze, które przy centrum mają czerwone plamy, sprawiające wrażenie czerwonej gwiazdy, okalającej słupek i pręciki. Okres kwitnienia w naszych warunkach klimatycznych rozpoczyna się w II dekadzie lutego lub na początku marca. Żywo zielone, palczaste liście są wyraźnie piłkowane po brzegach i często w dobrym stanie potrafią dotrwać do momentu, gdy rozwijają się nowe. Cała kępa dorasta do 35 do 45 cm i robi kolorami wielkie wrażenie, szkoda tylko, że kwiaty wyraźnie kierują się w dół.

Sadząc go w ogrodzie, przygotujmy miejsce osłonięte, o zasobnej glebie, o stałej wilgotności, ale nie mokre. Odczyn gleby nie jest za bardzo istotny, bo wszystkie ciemierniki hybrydowe świetnie radzą sobie także w lekko kwaśnej ziemi. Zimą i wiosną stanowisko powinno być dość słoneczne i osłonięte, latem półcieniste, niezbyt gorące.

Uwaga! Ciemierniki są roślinami trującymi oraz drażniącymi skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach, by ręce nie stykały się z sokiem rośliny!
.
Ostatnio zmieniany: 2023/04/04 00:41 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Shalina, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Jade Tiger' (Winter Jewels) 2023/04/03 18:06 #290583

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26202
 • Otrzymane podziękowania: 69654
'Jade Tiger' jest w pełni kwitnienia, a ja nie zdążyłam przenieść go na inne, lepsze stanowisko. Pogoda nie dopisuje... Żaden z kwiatów tego ciemiernika nie zawiązuje nasion, podobnie, jak w ubiegłym roku. Niezbyt podoba mi się jego rozpierzchła forma, wolałabym, aby była bardziej zwarta. Nie jest to raczej wina stanowiska, bo jest w pełni słoneczne, tyle, że wietrzne, mało przytulne.


fot. 03.04.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/04/03 18:08 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Czas generowania strony: 0.150 s.