Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Berry Swirl' (Winter Jewels)

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Berry Swirl' (Winter Jewels) 2022/04/12 20:14 #263362

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26202
 • Otrzymane podziękowania: 69654
Helleborus x hybridus 'Berry Swirl'
ciemiernik mieszańcowy 'Berry Swirl'


W wątku o odmianie 'Golden Lotus' przybliżyłam nieco szkółkę 'Northwest Garden Nursery', gdzie Amerykanie Ernie i Marietta O'Byrne, od 30 lat krzyżując ciemierniki, stworzyli wiele ciekawych form, które zebrali w zastrzeżoną serię 'Winter Jewels'. Na stronie szkółki możemy przeczytać o zasadach, jakimi kierują się w swojej pracy:
'Od 1992 roku w Northwest Garden Nursery hodujemy ciemierniki i krzyżujemy rośliny od najlepszych hodowców z Anglii, Niemiec i USA. Wybieramy rośliny, które uważamy za najlepsze pod względem liści i kwiatów. Ręcznie zapylamy wszystkie nasze rośliny hodowlane, które są trzymane z dala od innych zapylaczy i każdego roku dokonujemy radykalnej poprawy koloru i formy. Bezlitośnie odrzucamy każdą gorszą roślinę podstawową. Naszym celem jest konsekwentna poprawa wyrazistości koloru kwiatów, wigoru i liści.
Szkółka nadal koncentruje się wyłącznie na naszym programie hodowli ciemiernika Winter Jewels®, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wyjątkową jakość pod względem koloru i kształtu tej wyjątkowej byliny.
— Ernie i Marietta O'Byrne, właściciele'

Jedną z odmian tej serii jest właśnie 'Berry Swirl', ciemiernik o pełnych kwiatach, składających się z trzech rzędów płatków o ciemnoróżowym czy też malinowym kolorze. W trakcie przekwitania środek płatków nabiera lekko beżowych barw, zaś brzegi nadal pozostają bardziej nasycone. Okres kwitnienia w naszych warunkach klimatycznych rozpoczyna się - w zależności od pogody - w III dekadzie marca lub na początku kwietnia. Najpierw brązowawe, potem żywo zielone, palczaste liście są piłkowane po brzegach i często w dobrym stanie potrafią dotrwać do momentu, gdy rozwijają się nowe. Ze względów estetycznych i zdrowotnych dobrze byłoby je wyciąć w momencie, gdy nad powierzchnią gruntu pojawiają się pąki kwiatowe. Cała kępa wraz z kwiatami dorasta do 35 do 45 cm.

Sadząc go w ogrodzie, przygotujmy miejsce osłonięte, o zasobnej glebie, o stałej wilgotności, ale nie mokre. Odczyn gleby nie jest za bardzo istotny, bo wszystkie ciemierniki hybrydowe świetnie radzą sobie także w lekko kwaśnej ziemi. Zimą i wiosną stanowisko powinno być dość słoneczne i osłonięte, latem półcieniste, niezbyt gorące.

Uwaga! Ciemierniki są roślinami trującymi oraz drażniącymi skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach, by ręce nie stykały się z sokiem rośliny!


Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych odmian,
w tym z serii Winter Jewels
zapraszamy do naszego


>>> ILUSTROWANEGO SPISU CIEMIERNIKÓW <<<

:slonko :slonko :slonko

.
Ostatnio zmieniany: 2023/04/07 23:09 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, Shalina, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Berry Swirl' (Winter Jewels) 2023/04/08 20:27 #290930

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26202
 • Otrzymane podziękowania: 69654
Ciemiernik 'Berry Swirl' rozwinął pierwsze pąki dość późno, bo dopiero kilka dni temu. Najmłodsze liście, które się pojawiły wraz z kwiatami zostały ścięte przez nocne mrozy. Ucierpiało tez kilka pąków, ale generalnie nie jest tragicznie.


fot. 08.04.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Czas generowania strony: 0.148 s.