Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik Lempera (Helleborus x lemperii) 'HGC® Winter Ballet Lola'

Ciemiernik Lempera (Helleborus x lemperii) 'HGC® Winter Ballet Lola' 2023/04/14 21:39 #291356

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26170
 • Otrzymane podziękowania: 69280
Helleborus x lemperii 'HGC® Winter Ballet Lola'
ciemiernik Lempera 'Winter Ballet Lola'

Lola jest przedstawicielem linii 'Winter Ballet', należącej do Helleborus Gold Collection. Odmianę tę uzyskano w wyniku prac Niemca Josefa Heugera w jego słynnej już szkółce w miejscowości Glandorf. Do linii Winter Ballet należą jeszcze odmiany: Karli, Katie, Leila, Lenia, Leona, Liah, Liara, Linda, Linn, Lisann oraz Lulu.
Klasyfikowana jest jako ciemiernik Lempera ( Helleborus x lemperii ), a to oznacza, że jest odmianą wyselekcjonowaną wśród międzygatunkowych mieszańców ciemiernika białego (H. niger) i ciemiernika mieszańcowego (H. x hybridus). Jeszcze niedawno źródła podawały, że ciemiernika wschodniego (H. orientalis), jednak ta nazwa gatunkowa została 'zastrzeżona' dla czystego gatunku i nie może być używana dla ciemierników mieszańcowych (Helleborus x hybridus), które są wynikiem krzyżowania roślin w obrębie sekcji Helleborastrum.

Lola na pierwszy rzut oka wydaje się odmianą białokwiatową, jednak każdy z jej płatków ma leciutkie różowe żyłki, a 'różowość' spotęgowana jest ciemniejszym kolorem ich tylnej strony. Kwiaty osadzone są na mięsistych i wyprostowanych łodygach na wprost lub jedynie nieznacznie w dół. Taka pozycja kwiatu jest niewątpliwie wielką zaletą Loli i innych ciemierników Winter Ballet. Wysokość całej rośliny może wynieść około 40-50 cm (z kwiatami) przy rozpiętości kępy około 60 cm. Liście podobne są bardziej do liści ciemiernika białego niż wschodniego - są ciemnozielone, błyszczące i dość trwałe, a ich brzegi są wyraźnie piłkowane. W naszym kraju należy liczyć na rozwijanie się pierwszych kwiatów najwcześniej po połowie lutego albo nawet pod koniec tego miesiąca.
Czasem 'Lola' mylona jest z inną odmianą linii Winter Ballet - 'Liarą'. Otóż Liara ma wyraźnie żyłkowane różem płatki kwiatów, a ich back ma intensywniejszy różowy kolor.
Porównanie kwiatów obu odmian:Odmiana Lola polecana jest do uprawy jako roślina nie mająca szczególnych wymagań prócz lekko półcienistego stanowiska latem, a słonecznego zimą. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, ale przepuszczalna. Świetnie nadaje się do uprawy w pojemnikach np. na tarasach. Zaleca się, aby ubiegłoroczne liście, nawet jeśli są w niezłym stanie, usuwać w momencie, gdy pąki kwiatowe zaczynają wzrost do góry, a jest to zazwyczaj około połowy lutego. Wykonujemy ten zabieg ze względów estetycznych i zdrowotnych.

Uwaga! Jak inne ciemierniki jest rośliną trującą i powodującą uczulenia skórne, dlatego wszelkie prace powinny być prowadzone w rękawicach.


.

.
Inne ciekawe odmiany ciemierników, także z HGC Josefa Heugera znajdziesz w naszym

Ilustrowanym Spisie Ciemierników

>>> Zapraszamy! <<<


Ostatnio zmieniany: 2024/02/25 22:46 przez th. Powód: Dodanie miniaturki do bazy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik Lempera (Helleborus x lemperii) 'HGC® Winter Ballet Lola' 2024/02/25 21:35 #313223

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26170
 • Otrzymane podziękowania: 69280
Ciemiernik Lempera HGC WB Lola, to ubiegłoroczny zakup, spędził wiec pierwszą zimę w moim ogrodzie. Póki co, bezproblemowo. Liście zachowały się w doskonałym stanie, ale usunęłam kilka największych i najbardziej pokładających się. Ta zima nie należała do najbardziej mroźnych, odnotowałam bowiem tylko -16C, jednak Lola zapobiegliwie powstrzymała się z rozwojem pąków do pierwszej dekady lutego, co ochroniło je przed przemarznięciami.
Za stanowisko ma miejsce słoneczne, o glebie piaszczystej, zasilonej kompostem.
W tej chwili Lola rozwinęła już kilka kwiatów i choć, jak to u młódki, nie są zbyt wysokie, to dobrze widoczne z większej odległości. Kilka pąków jeszcze czeka na wzrost.


fot. 24.02.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, basik, wojtek, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova


--=reklama=--

 

Czas generowania strony: 0.146 s.