Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Prince™ Picotee Red'

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Prince™ Picotee Red' 2019/03/25 14:20 #154849

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka! :P
Mamelon robiła szkółking z przypadku i napatoczyły jej się tzw. "zymony". Myślę że sporo roślin od tego producenta trafiło też do marketów. Prześledziwszy co to za jedne i wyszło na to że w tym roku to głównie trzy licencjonowane serie są reprezentowane - 'King ™', 'Prince ™', 'Lord ™'
Seria ciemierników 'King ™' charakteryzuje się bardzo dużymi kwiatami, występują w niej zarówno ciemierniki o kwiatach o większej ilości płatków jak i tych z pojedynczym okółkiem. Grube pędy nie pozwalają kwiatom zbytnio się zwieszać. Te ciemierniki to dość duże rośliny.
Seria 'Prince™' to rośliny zwarte, nie tyle kompaktowe co tworzące porządne kępy. Mają grube łodygi kwiatowe i wytwarzają wiele kwiatów, które też nie mają tendencji do opadania. Rozmiar kwiatów prawie królewski ( i w tym wypadku prawie robi różnicę ). W tej serii nie spotyka się kwiatów typu spotted ( mocno kropkowanych ).
W handlu ponoć są jeszcze ciemierniki z grupy 'Lord ™' znane z dużych kwiatów, zwartego pokroju i bardzo wczesnego kwitnienia, niestety ani Mamelon, ani ja ich nie naszłyśmy. Jak do tej pory nie doczytałam kto te serie stworzył, sądząc po nazwach raczej brytyjska produkcja ale kto to wie?

Ciemiernik 'Prince ™ Picotee Red®' ( ten ze zdjątka poniżej ) przy pylnikach ma piękny okółek mini płatków w kolorze mocnej czerwieni. Kwiat jest kontrastowo wybarwiony, taki że nie da się go nie zauważyć. Od odmiany 'Picotee Lady' różni go mocniej wybarwiona "pikotka" i rozmiar kwiatów.



Pozdrówka
Tabs :kot
Ostatnio zmieniany: 2023/02/22 21:38 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, Kalmia, piku, Efkaraj, takasobie, Krzysia, edulkot, Iwona1311, elakuznicom ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2020/03/07 22:06 #192567

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Helleborus orientalis Prince™ Picotee Red, spotykany czasem w Polsce pod nazwą 'Prince Red Picotee' - ciemiernik o ciemnym centrum i cieniowanych płatkach. Dobrze widoczne są smugi i żyłkowanie mocno kontrastujące z resztą ich koloru. Ze względu na kompaktowe rozmiary, polecany jest przez fachowców do uprawy pojemnikowej.




fot.27.02.2020r.
.
Ostatnio zmieniany: 2020/03/19 02:35 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, tabaaza, piku, chester633, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, babciakrysia, Shalina, a.nia


--=reklama=--

 

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2020/04/02 21:35 #195737

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
'Prince™ Picotee Red' dzielnie przetrwał mrozy i prezentuje zawiązane nasienniki. Dość dziwne, bo rośnie na bardzo przewiewnym stanowisku, więc potencjalnie był pierwszym do wykoszenia.


fot.02.04.2020r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, elakuznicom, babciakrysia, Shalina

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2021/02/25 20:48 #227107

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15075
Zakochałam się w tym ciemierniku, gdy tylko zobaczyłam wyżej prezentowane zdjęcia... udało mi się jeszcze zeszłej wiosny go odnaleźć i zamówić... 2 sztuki... ofkoz pąków się nie spodziewałam i... słusznie... :silly: przyszły mikroskopijne sadzonki, które wypuściły tylko liście... przez sezon zdołały wszak nabrać sił witalnych, bo teraz, gdy śniegi puściły a ja uprzątnęłam iglaste okrycia, moim oczom ukazały się 2 pączunie, po 1 na każdą sadzonkę... pytanie, czy pączki 'Prince Picotee Red' właśnie tak mają wyglądać? gwizdac






Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, tabaaza, piku, elakuznicom, babciakrysia, Shalina

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2021/02/25 20:56 #227112

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Moniś, u mnie dopiero lekko wyjrzały z ziemi, więc nie napiszę, czy to ta odmiana, czy nie. Wydaje mi się, ze troszkę za mało wybarwione, ale musimy poczekać. :nie_wiem A na marginesie dodam: widzicie, jak ważne jest wstawianie fotek każdego etapu rozwoju rośliny, jak to ułatwia ewentualną identyfikację.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, tabaaza, elakuznicom, babciakrysia, Shalina

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2021/02/25 21:33 #227114

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka! :P
Mła go dziś naszła z aparatem, zbiera się powoli do kwitnienia, Książunio jeden.



Największy pąk bardziej różowiasty jest niż ten z fotki Moniki, ale mła oglądała też pączki dopiero wyłażące. Te są cóś bladawe.
Pozdrówka
Tabs :kot
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jugo, elakuznicom, babciakrysia, Shalina

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2021/02/25 21:33 #227115

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15075
Będę czekać (nie)cierpliwie na rozstrzygnięcie... :tup też mi się wydaje, że za mało tych maziajów, ale jednocześnie jeszcze 2 dni w ogóle ich nie dostrzegałam, więc tli się we mnie nadzieja... niewątpliwie będę zerkać co dzień :silly:
Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, elakuznicom

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2021/02/26 21:31 #227215

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Moniś, spojrzałam dziś na mojego Princa - podskoczył sporo i ma już pąki zaawansowane w rozwoju. Faktycznie, najmłodsze z nich mają ledwo widoczne wybarwienie. Moja roślina jest kilka lat starsza od Twojej a to tez zapewne ma wpływ na intensywność koloru. Foty nie mogłam zrobić, bo ciemno, szaro i deszczowo. :blink:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, elakuznicom

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2021/02/27 19:28 #227314

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Dziś próbowałam zrobić kilka zdjęć 'Prince Picotee Red', ale nie dość, że popołudniem, po pracy, to jeszcze dzień ciemnawy. :blink: Foto najmłodszego pąka słabo wyszło.









fot.27.02.2021r.
.
Ostatnio zmieniany: 2021/02/27 20:01 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, jugo, babciakrysia, Shalina

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2021/02/28 19:30 #227458

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Chciałabym jeszcze pokazać młodą siewkę tego ciemiernika.... kwitnie po raz pierwszy.




fot.28.02.2021r.

Jakieś niewielkie podobieństwo jest. think:

.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, babciakrysia, Shalina

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2021/03/28 14:46 #230148

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15075
Miesiąc czekania gwizdac


W międzyczasie... zimowa impresja zwyc

Zdjęcie z 18.03.2021




I w końcu wczoraj się doczekałam się otwarcia kwiatu clap

Zdjęcia z 27.03.2021



Większy egzemplarz



I drugi, mniejszy



Ale do wybarwienia Pollowego Prince'a wciąż daleko think:


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/03/01 23:58 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, tabaaza, babciakrysia, Shalina

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2021/03/30 22:27 #230449

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka :)
Raczył się JKM rozwinąć.





Pozdrówka
Tabs :kot
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, elakuznicom, babciakrysia, Shalina

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2021/03/30 23:10 #230463

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15075
O ja Cię... :woohoo: :woohoo: :woohoo: co za moc na zewnętrznych płatkach... :kocham mój to jednak chyba jest kuzyn siódmej wody i w związku z tym zastanawiam się, czy go dalej prezentować w tym wątku... no chyba że mnie zaskoczy i po miesiącu tak zbordowieje gwizdac
Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2021/04/14 02:48 #232232

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15075
Miesiąc wprawdzie nie minął... a i o zbordowieniu płatków mowy nie ma, niemniej kolejne kwiaty mojego domniemanego 'Prince Picotee Red' albo jego kuzyna stopnia siódmego... :silly: wykazują wyraźniejsze zaróżowienie żyłkowania... :P z kolei starsze ewidentnie łapią nutę limonki... :woohoo: no to prezentuję gwizdac


Zdjęcia z 8.04.2021




Zdjęcia z 10.04.2021














Zdjęcia z 13.04.2021







Uprzejmie proszę o kolejny materiał porównawczy... póki co różowo... a tym bardziej bordowo to nie wygląda :silly:




Wróciłam do postu pierwszego...

tabaaza napisał:
Od odmiany 'Picotee Lady' różni go mocniej wybarwiona "pikotka" i rozmiar kwiatów.
A może ten mój to 'Picotee Lady'... przeczytałam o tej odmianie że... ma kwiaty zielonkawo białe w kształcie miseczki z winno różową obwódką, różowymi lub czerwonymi żyłkami oraz ciemniejszymi różowymi bokami i gwieździstymi pręcikami

Ma ktoś tę odmianę?


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/03/01 23:57 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom, babciakrysia, wojtek, Shalina

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2023/01/27 00:30 #285601

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15075
Czyżby w roku ubiegłym 2022 szczęśliwe właścicielki ciemiernika 'Prince Picotee Red' nie miały się czym chwalić?

Ja faktycznie nie miałam... z dwóch posiadanych sztuk domniemanego Księciunia, pierwsza wypuściła tylko liście, druga zaś odeszła w niebyt... ech... jesienią pozostała przy życiu doczekała się przeprowadzki na nowe stanowisko


W sezonie 4 w moim ogrodzie Księciunio zarządził kwitnienie 2 miesiące wcześniej niż w sezonie 2... clap :woohoo: clap acz pęd kwiatowy wyprodukował jeden... no nic, lepiej tak niż wcale gwizdac

Zdjęcia z 26.01.2023





Wybarwienie wciąż odbiega od wzorca, wyznaczonego przez ciemierniki 'Prince Picotee Red' należące do Tabs i Poli, ale jest dużo ciemniejsze niż 2 lata temu... zatem nadal mam zagwozdkę :silly:


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/01/27 01:18 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, babciakrysia, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) 'Prince™ Picotee Red' 2023/02/03 22:36 #286051

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15075
Księciunio albo i nie... ale piękny jest ten ciemiernik... :kocham i właśnie rozkręcił pręciki zwyc

Zdjęcie z 3.02.2023




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Shalina, janka.p, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Prince™ Picotee Red' 2023/03/12 20:08 #288774

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Monia, nie dawałam materiału porównawczego, bo mi go zmroziło w ubiegłym roku, akurat w momencie, gdy rozwinął kwiaty. Zastanawiam się, czy to ta odmiana..Kolor miodników się zgadza, ale pikotka jest zbyt fioletowa i do tego śliwkowe centrum przy dnie kwiatu...
. Mam dwie sztuki, jedna z nich jeszcze nie kwitnie. Obie kupowane były, jako maleństwa z trzema liśćmi.
Nigdzie nie mogę znaleźć materiału porównawczego. :dry:


fot. 12.03.2023r.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/12 20:31 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Shalina, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova, Monika83

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Prince™ Picotee Red' 2024/02/19 20:12 #312724

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Princ Picotee Red rozwinął pierwsze kwiaty... Szkoda, że są skierowane w dół, nie na wprost.




fot. 18.02.2024r.
.
Ostatnio zmieniany: 2024/02/19 20:13 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, janka.p, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Prince™ Picotee Red' 2024/02/28 01:58 #313506

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15075
Poll... czy Twoje 'Prince Picotee Red' rosną na słonecznych stanowiskach? Chyba kwiaty wewnątrz są bardziej żyłkowane niż te w ubiegłym roku... piękne :kocham

U mnie straszne opóźnienia w rozwoju ciemierników albo - zakładając, że zeszły rok był w moim ogródku ewenementem - powrót do normy... krecigl rok temu mój Księciunio już z końcem stycznia rozchylał płatki... teraz mamy koniec lutego a on w ścisłym pąku i dopiero niedawno pojawiły się na nim żyłki... a stanowisko niezmienione... i niestety wciąż tylko 1 pęd kwiatowy

Zdjęcia z 27.02.2024




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/02/28 02:43 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Prince™ Picotee Red' 2024/03/01 23:54 #313851

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15075
Otwiercie sezonu 5 :silly:

Zdjęcia z 1.03.2024






Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, janka.p, DorotaZ, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.199 s.