Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Glenda's Gloss'

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Glenda's Gloss' 2020/03/01 22:14 #191682

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4226
  • Otrzymane podziękowania: 16305
Helleborus x iburgensis Frostkiss® 'Glenda's Gloss'
ciemiernik iburgski 'Glenda's Gloss' z serii Frostkiss


Pochodzenie tego gatunku ciemiernika jest dość złożone, gdyż jest hybrydą kilku gatunków ciemierników - w najkrótszy sposób pisząc: Helleborus x iburgensis = Helleborus x ballardiae (H. lividus x H. niger) x Helleborus x hybridus. Nie udało mi się dojść w źródłach, jaki ciemiernik hybrydowy zastosowano do skrzyżowania z Helleborus x ballardiae, prawdopodobnie jednak była to jakaś siewka ciemiernika wschodniego (Helleborus orientalis). Nazwa gatunku została nadana z okazji państwowej wystawy ogrodniczej w Bad Iburg (Niemcy) w 2018 roku.



Do niedawna uważano, że taka hybryda nie może być stworzona, gdyż rośliny Helleborus x ballardiae są - jak się podaje w źródłach - przeważnie (mostly) sterylne. Tak więc 'Glenda Gloss' to sterylny mieszaniec międzygatunkowy, uzyskany pod roboczym symbolem 'RD25' i zaliczany do serii Rodney Davey Hellebore Collection. Wszystkie ciemierniki z tej kolekcji odznaczają się urodą nie tyle kwiatów, która i tak trwa dość krótko, ale ciemnozielonych liści o spektakularnym jaśniejszym rysunku. O takich liściach mawia się potocznie, że są 'marmurkowe' i faktycznie liście 'Glenda's Gloss' w trakcie sezonu - od wiosny do jesieni - przybierają te najpiękniejsze barwy. Dojrzała kępa dorastających do 60 cm wysokości liści robi wielkie wrażenie i jest prawdziwą ozdobą ogrodu.
Duże kwiaty na wyprostowanych łodygach są białe z wyraźnymi nerwami i naciekającym do wnętrza płatków marginesem o kolorze określanym jako magenta.

Choć zagraniczne (głownie angielskie i holenderskie) źródła podają, iż kwitnienie tego ciemiernika rozpoczyna się już w lutym, to raczej nie możemy się spodziewać tego w naszych warunkach klimatycznych. 'Glenda Gloss' wejdzie w pełnię kwitnienia w marcu i to raczej w jego II połowie.
Jak inne ciemierniki preferuje gleby żyzne, o stałej wilgotności. Do ph gleby dostosuje się, ale dobrze by nie była zbyt kwaśna. W takim wypadku zalecane jest lekkie podsypywanie dolomitem dwa razy w sezonie: wiosna + jesień. Ważne jest, by ciemiernik posadzony był w miejscu niezbyt ciemnym, osłoniętym, nienarażonym na ostre podmuchy wiatrów.

Uwaga! Roślina trująca i drażniąca skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach.



Zeszłoroczny nabytek 'Glenda's Gloss'

23.02.2020





.
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2023/03/04 00:09 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, wojtek, Shalina

Ciemiernik (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Glenda's Gloss' 2020/03/23 20:29 #194485

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4226
  • Otrzymane podziękowania: 16305
Glenda"s Gloss posadziłam w 2019 roku.. ciężko miał bo po posadzeniu był podlewany raz w tygodniu, a upały były makabryczne. Jak przyjeżdżałam w piatek kwiaty omdlałe leżały na ziemi ale po podlaniu szybko ożywały. Mimo ciężkiego startu, przyjął się i w tym roku zakwitł.

21-22.03.2020 w śnieżnym ubraniu


Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, Shalina


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Glenda's Gloss' 2021/04/06 12:15 #231105

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4226
  • Otrzymane podziękowania: 16305
Glenda's Gloss - trzeci sezon u mnie
05.04



Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, Shalina

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Glenda's Gloss' 2023/02/28 14:03 #287840

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4226
  • Otrzymane podziękowania: 16305
Glenda's Gloss niestety tylko 3 pędy w tym roku...
26.02.2023


Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2023/02/28 14:08 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jugo, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Glenda's Gloss' 2023/04/19 14:08 #291813

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4226
  • Otrzymane podziękowania: 16305
24.03.2023



15.04.2023

Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, GosiaM, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Glenda's Gloss' 2024/01/27 13:49 #311040

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2041
  • Otrzymane podziękowania: 6158
Mój zakup sprzed kilku dni. Cztery razy wyjmowałam go w ogrodniczym z koszyka, a on ciągle wskakiwał :diabelek Sadzonka wielopędowa, wypasiona :)









Od tyłu też cudny :)
Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2024/01/27 13:54 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Efkaraj, zanetatacz, basik, wojtek, a.nia, janka.p, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Glenda's Gloss' 2024/02/21 13:21 #312846

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4226
  • Otrzymane podziękowania: 16305
Halszko... 'Będzie Pani zadowolona' Glenda's Gloss to piękny ciemiernik. Mój górkowy egzemplarz ma niestety za mało słońca... delikatnie sie rozrasta
17.02.2024


Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, zanetatacz, basik, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Glenda's Gloss' 2024/02/24 19:18 #313107

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16427
  • Otrzymane podziękowania: 55431
Od kilku dni mam j ja hu_rra Aniu :buziak
Otrzymał stanowisko wiosną słoneczne, później półcieniste.

fot. 24.02.2024


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, zanetatacz, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Glenda's Gloss' 2024/02/29 13:57 #313644

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4226
  • Otrzymane podziękowania: 16305
Glenda's Gloss w Górkach... ma za ciemne i za suche stanowisko...

17.02.2024


Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Glenda's Gloss' 2024/03/02 03:52 #313853

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5737
  • Otrzymane podziękowania: 15220
I u mnie wymarzona 'Glenda's Gloss'... :kocham dziękuję Asiu :buziak

Zdjęcia z 27.02.2024






Z drugiej strony równie nadobna zwyc

Zdjęcia z 1.03.2024






Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/03/02 04:06 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Glenda's Gloss' 2024/03/24 08:37 #315785

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16427
  • Otrzymane podziękowania: 55431
'Glenda's Gloss' już przekwita i zmienia barwę kwiatów.

fot. 19.03.2024


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, wojtek, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.188 s.