Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Cięcie hortensji

Cięcie hortensji 2017/02/27 22:42 #51556

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16255
Tak więc zrobiło się ciepło, stopniał śnieg i nadszedł czas na cięcie hortensji. Najlepszym terminem na takie zabiegi jest przedwiośnie luty - marzec w zależności od warunków pogodowych. Prognozy pogody na najbliższe dni w całej Polsce są na "+", więc spokojnie można się za to zabrać :lol: .
Intensywność cięcia zależy przede wszystkim od gatunku krzewu.
Poniżej omówię poszczególne sposoby cięcia ;).
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2017/02/27 22:43 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monika-Sz

Cięcie hortensji 2017/02/27 22:43 #51558

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16255
Wiele hortensji kwitnie na pędach dwuletnich (zawiązują pąki kwiatowe latem poprzedniego roku). Tak więc przycięcie paków wiosną (bądź ich zmarznięcie zimą) może mocno ograniczyć lub wręcz uniemożliwić podziwianie ich wspaniałych kwiatostanów w nadchodzącym sezonie. Do hortensji kwitnących na pędach dwuletnich zaliczamy: ogrodową, piłkowaną, kosmatą i dębolistną. W przypadku tych krzewów wykonujemy jedynie cięcie sanitarne, tzn. wycinamy suche, chore lub zmarznięte gałązki.

Podobnie postępujemy z hortensją pnącą - w końcu chcemy, by pięła się jak najwyżej :lol: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2017/02/27 22:48 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma


--=reklama=--

 

Cięcie hortensji 2017/02/27 22:47 #51559

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16255
Zupełnie inaczej postępujemy z hortensją drzewiastą (krzewiastą). Intensywne cięcie zalecane jest w celu uzyskania dużych, efektownych kwiatostanów osadzonych na długich, prostych pędach. Hortensje krzewiaste kwitną na pędach jednorocznych, tak więc możemy ciąć, bez obaw o kwitnienie :lol: .
Zalecana wysokość cięcia to 20-30 cm nad ziemią.

Fotorelacja z dzisiejszego cięcia:
Przed:



Poniższe zbliżenie pozwala wywnioskować jak ten krzew był cięty poprzedniej wiosny. Pędy wyrastają z pąków bezpośrednio pod cięciem. Czasami tworzą jeszcze jedno dolne piętro, ale rzadziej. Tak więc hortensja, która byłaby cięta wysoko rozgałęzi się górą, a dół pozostanie łysy :P :


Wycinamy słabe pędy:



Mocne, proste pędy tniemy na wysokość 20-30 cm od ziemi:



Na poniższym zdjęciu widać jak z podstawy starego pędu wyrósł silny, młody. Wycinam stary pęd, zostawiając miejsce dla młodego ;).


Tu w zbiżeniu widać, jak przy samej ziemi u podstawy starego pędu wychyla się młodziak. Wyrośnie i zakwitnie jeszcze w tym sezonie :lol: :


A tak wygląda mój krzew po cięciu:




W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2017/02/28 13:42 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, th, dodad, halszka, Efkaraj, takasobie, edulkot, zuzanna2418, Zielona Ania, nowababka ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Cięcie hortensji 2017/02/27 23:04 #51564

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16255
I na koniec hortensja wymagająca najszerszego omówienia - hortensja bukietowa inaczej wiechowata. Dlaczego należy je ciąć? Jeśli tego nie zrobimy krzew nadmiernie się zagęści, gałązki będą drobne a kwiaty małe. Krzewy, które nie są cięte zdecydowanie tracą na urodzie.
Cięcie hortensji bukietowych zaczynamy od wycięcia wszystkich słabych i martwych pędów. Następnie przycinamy zdrowe pędy nad 2-3-cim oczkiem zeszłorocznego przyrostu. Po zakończeniu, usuwamy jeszcze wszystkie gałązki nadmiernie zagęszczające krzew, tak aby wszystkie pędy były prawidłowo doświetlone i miały odpowiednią cyrkulację powietrza.
Jeśli pogoda pozwoli, postaram się wstawić jutro fotki z cięcia w moim ogrodzie ;).

Dodam jeszcze, żebyście nie przejmowali się, jeśli zbyt mocno przytniecie swoje hortensje bukietowe. To silne krzewy i nawet ścięte niemal do ziemi wypuszczają kolejne pędy, które kwitną jeszcze w tym samym sezonie - przetestowałyśmy to obie z Romcią 2smiech .

Fotorelacja z dzisiejszego cięcia:

Hortensja Everest przed cięciem:


Ilustracja tego, co znaczy jednoroczny przyrost :lol: . W ostatnim sezonie pędu urosły na długości od mojej lewej dłoni. Na szczycie każdego niemal przyrostu był kwiat.


Zaczynam od wycięcia slabym i suchych patyków:


Na poniższym zdjęciu widać połowę przyciętego krzewu. Można sobie porównać ;).


Zbliżenie przyciętego pędu - widać, że cięcie wykonane jest na 2-3 -cium oczkiem zeszłorocznego przyrostu:


Ostatnie korekty gałązek zaburzających ogólny pokrój:


Tak mój krzew wygląda po strzyżeniu:


I z drugiej strony:
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2017/02/28 13:40 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, th, dodad, halszka, Efkaraj, takasobie, Krzysia, edulkot, zuzanna2418, Monika-Sz ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Cięcie hortensji 2017/02/28 13:43 #51659

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16255
Dzisiaj zaczęłam przycinać hortensje i rozszerzyłam opisy o dzisiejsze zdjęcia ;).
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cięcie hortensji 2017/02/28 14:28 #51669

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2555
edyta napisał:
Gosiu, a dlaczego cięłaś ogrodówki think: ? Chyba, że piszesz o cięciu sanitarnym ;).
Tak, niby sanitarnym. Miałam jedną pierwszy rok zimowała i wydawała mi się całkiem uschnięta.
Obciapałam ją chyba w kwietniu, bo wszystkie naokoło (u innych) już ruszyły, a u mojej sterczały wydawało by się suchutkie badyle.
Pomyślałam sobie – no musi puścić od korzenia.
Później był żal, bo jeden pęd przycięłam nieco wyżej i ten jeden jedyny miał kwiatka. W tym roku będę czekać.

Powiedzcie mi czy patyki to ewentualnie teraz ciąć?
Chciałam podarować pani wet-ce. Moje niby są małe (80x80) to myślę, że by się nadały do donic.

No i mam problem, jak zakwaszać ziemię, bo u mnie ogólnie zasadowa raczej. Oczywiście pod hortensje przygotowałam kwaśną, ale myślę, że ona się odkwasi, a ja marzę o błękitnych kwiatach. Jak się tak spojrzy to błękitnych kwiatów nie jest tak dużo.
Specjalnie po to kupiłam siarczan glinu.
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cięcie hortensji 2018/03/13 08:12 #108376

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16255
Spojrzałam na datę zeszłorocznych postów. W tamtym roku już dawno byłam po cięciu. Jednak sprawdzając prognozy na mój rejon uznałam, że wstrzymam się z użyciem sekatora jeszcze tydzień. W mojej okolicy -10 w nocy będzie jeszcze 20-tego marca. Tak więc planuję cięcie po 20-tym ;).
A jak u Was? Czy już cięliście hortensje?
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Cięcie hortensji 2018/03/13 08:22 #108377

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1991
  • Otrzymane podziękowania: 5933
Cięłam wszystkie bukietówki i Anabelkę w ten weekend. Niektóre dość radykalnie, bo jakieś takie cienkie pędy powypuszczały w zeszłym roku.
Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Cięcie hortensji 2018/03/13 10:09 #108392

  • markita
  • markita Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
Ja też już wszystko przycięłam. Jak zaczynałam, to nikt nie straszył zimą :angry:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz

Cięcie hortensji 2018/03/13 10:31 #108401

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2930
  • Otrzymane podziękowania: 5604
A w szkole nie uczyli, że "w marcu jak w garncu", a "kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata"??? :diabelek

Nic im nie będzie, wszak pąki nie rozwijają się jeszcze?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz

Cięcie hortensji 2018/03/13 12:26 #108419

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9721
  • Otrzymane podziękowania: 20837
tylko tak dawno chodziłyśmy do szkoły...... 2smiech ,też już przycięłam i budleję przycięłam...
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Ostatnio zmieniany: 2018/03/13 12:27 przez zanetatacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Cięcie hortensji 2018/03/13 15:48 #108438

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Ja też już przycięłam w zeszłym roku cięłam też wcześniej i nic im nie było mimo że potem w kwietniu jeszcze miałam śnieg i mróz .
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Cięcie hortensji 2018/03/14 08:46 #108481

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16255
Powinno być ok B) . W końcu zalecenie jest, żeby ciąć na przedwiośniu, więc wiadomo, że jeszcze mrozy będą ;). Ja jeszcze kończę domowe remonty, dlatego ręka wcale mnie nie świerzbi :P . Dziś okryłam pierwszego kwitnącego irysa żyłkowanego :woohoo: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, Danusia

Cięcie hortensji 2019/02/20 18:40 #150230

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2930
  • Otrzymane podziękowania: 5604
Czy ktoś praktykował NIEcięcie hortensji bukietowych? Bo mnie kusi :diabelek

Jaki mają wtedy pokrój? Jakie przyrosty? Jak kwitną?

Foto mile widziane ;-)
Ostatnio zmieniany: 2019/02/20 18:41 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cięcie hortensji 2019/02/20 18:49 #150236

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Siberio, zajrzyj do wątku Ewulab. Ewa swoim hortensjom daje wolność. Kwitną równie obficie, do tego sa ogromne :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Cięcie hortensji 2019/02/20 18:57 #150239

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2930
  • Otrzymane podziękowania: 5604
Pamiętam, że Ewa jest przeciwna cięciu, a ona ma wyjątkowo duże pojęcie o krzewach :lol: bo i dojrzałych krzewów mnóstwo :-)

Dlatego mnie kusi spróbować ...

Kto postąpił choć raz tak jak Ewa?

(Idę do jej wątku) :tup
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cięcie hortensji 2019/02/20 20:20 #150273

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Powiem wam, ze mi też wpadło do głowy nie ciąć, bo gdy się mocno tnie, gałęzie sa tak wiotkie, że leżą na ziemi pod ciężarem kwiatów. Może niecięte, sztywniej by się trzymały?
Ewentualnie można by wykonać jakies lekkie cięcie korygujące pokrój zbyt rosochatego krzewu. think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cięcie hortensji 2019/02/20 20:28 #150278

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2479
  • Otrzymane podziękowania: 2425
edyta napisał:
I na koniec hortensja wymagająca najszerszego omówienia - hortensja bukietowa inaczej wiechowata. Dlaczego należy je ciąć? Jeśli tego nie zrobimy krzew nadmiernie się zagęści, gałązki będą drobne a kwiaty małe. Krzewy, które nie są cięte zdecydowanie tracą na urodzie.
Cięcie hortensji bukietowych zaczynamy od wycięcia wszystkich słabych i martwych pędów. Następnie przycinamy zdrowe pędy nad 2-3-cim oczkiem zeszłorocznego przyrostu. Po zakończeniu, usuwamy jeszcze wszystkie gałązki nadmiernie zagęszczające krzew, tak aby wszystkie pędy były prawidłowo doświetlone i miały odpowiednią cyrkulację powietrza.
Jeśli pogoda pozwoli, postaram się wstawić jutro fotki z cięcia w moim ogrodzie ;).

Dodam jeszcze, żebyście nie przejmowali się, jeśli zbyt mocno przytniecie swoje hortensje bukietowe. To silne krzewy i nawet ścięte niemal do ziemi wypuszczają kolejne pędy, które kwitną jeszcze w tym samym sezonie - przetestowałyśmy to obie z Romcią 2smiech

Zawsze kierowałam się tym co pisała na innym forum "babopielka" znawczyni od hortensji, która wręcz nakazywała przycinanie krzewów. Fotek nie mam ale te krzewy które zostawiłam nie przycięte ( 2 sztuki) bo po prostu o nich zapomniałam, miały drobniejsze kwiaty i właśnie kładły mi się na ziemię.
Ostatnio zmieniany: 2019/02/20 20:29 przez Roma.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cięcie hortensji 2019/02/20 20:31 #150281

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
No to ja w tym roku zrobię eksperyment - jedną hortensję przytnę a rosnąca obok nie. gwizdac
Pokładające się kwiaty hortensji (pieczołowicie przycinanych!!!) tak mnie denerwują, że szybko je wycinam i tyle po mojej radości. :dry:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cięcie hortensji 2019/02/20 20:56 #150294

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Ja tnę hortensje właściwie tylko korekcyjnie, bo chcę mieć szybko duuuże krzewy B) . Właściwie to ścinam tylko przekwitłe kwiatostany a i to nie zawsze zdążę bo same poodpadają :lol: . Kwitną ładnie i nie pokładają się zbytnio :)
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: basik, wojtek
Czas generowania strony: 0.193 s.