Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly'

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2022/08/22 21:41 #275263

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2928
  • Otrzymane podziękowania: 12743
Piękny paprotnik. Ciarki mnie przechodzą od tego jego błysku.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2022/08/22 22:18 #275271

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6451
  • Otrzymane podziękowania: 25581
nelu-pelu napisał:
Czy ona jest taka ciemna, czy to Wasze fotki tak ją przedstawiają..? :kawa

Nelu, jest dużo ciemniejszy od odmian Polystichum setiferum. Szczególnie starsze liście są ciemne i błyszczące.
Tomku, gdybyś nie mógł kupić, to wiosną jak dobrze przezimują, mogę Ci podesłać Polystichum neolobatum, bo teraz są jeszcze zbyt młode.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu, elakuznicom, dultom


--=reklama=--

 

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2022/08/22 22:36 #275274

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2928
  • Otrzymane podziękowania: 12743
Oj Tomku, dzięki, byłbym przeszczęśliwy. Rozumiem, że chodzi o tę konkretną odmianę Shiny Holly, bo Polystichum neolobatum bez przydomka mam? Faktycznie nigdzie w sprzedaży nie widziałem, a szukałem wielokrotnie odkąd zobaczyłem to cudo u Moniki w jej wątku.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Ostatnio zmieniany: 2022/08/22 22:42 przez dultom.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2022/09/01 20:09 #275872

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4305
  • Otrzymane podziękowania: 15263
Shiny Holly przeniosłam ostatnio na jaśniejsze stanowisko,z popołudniowym słońcem.
Odnosiłam wrażenie że słabo przyrasta w mocnym cieniu,okaże się czy miałam rację.

Ostatnio zmieniany: 2022/09/01 20:10 przez jugo.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, th, halszka, nelu-pelu, elakuznicom, ewacz, Shalina, dultom, DorotaZ

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2022/11/21 01:20 #281308

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5771
  • Otrzymane podziękowania: 15426
I komu był potrzebny ten mróz? Bo na pewno nie miał go w swych planach rozwojowych paprotnik 'Shiny Holy', któremu teraz zachciało się wypuszczać 2 nowe frondy 037

Zdjęcia z 19.11.2022






Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2022/11/21 11:53 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, halszka, jugo, nelu-pelu, elakuznicom, basik, ewacz, Shalina, dultom ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/02/18 09:16 #287088

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6451
  • Otrzymane podziękowania: 25581
Paprotnik 'Shiny Holly' to w tym okresie jedna z najlepiej wyglądających u mnie paproci. Szczecinkozębne mają w większości wyłamane przez śnieg liście, natomiast neolobatum czy squarrosum wyglądają idealnie...niemal jak sztuczne ;)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, halszka, Efkaraj, jugo, nelu-pelu, basik, ewacz, Shalina ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/02/20 01:55 #287225

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5771
  • Otrzymane podziękowania: 15426
Potwierdzam... 'Shiny Holly' to paprotnik tak piękny, że niemal idealny... niemal, bo jak na mój gust jest zbyt oszczędny i wypuszcza niewiele frondów albo też umyśla sobie robić to w listopadzie a w związku z tym nie tworzy kępy na miarę moich oczekiwań... :P ale mam na niego sposób i od 2 sezonów nie usuwam wiosną jego zeszłoroczniaków, no chyba że są z jakichś powodów niewyględne, z reguły nie są i zostają :zdrowko

W lutym 'Shiny Holly' rozbija bank... :kocham jedynie języczniki dotrzymują mu kroku :)

Zdjęcia z 19.02.2023















jugo napisał:
Odnosiłam wrażenie że słabo przyrasta w mocnym cieniu, okaże się czy miałam rację.
U mnie to by się właśnie zgadzało gwizdac


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/20 03:23 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, halszka, Efkaraj, jugo, nelu-pelu, ewacz, Shalina, a.nia, dultom, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/02/20 14:53 #287240

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4275
  • Otrzymane podziękowania: 16642
To prawda.. Shiny Holly potrafi urzec..
Moje dwa egzemplarze z Nowego.
W styczniu, podczas największych mrozów dostały po gałązce jodły na serca bo już poczuły wiosnę i są mocno nabrzmiałe.
19.02.2023


Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, halszka, Efkaraj, jugo, nelu-pelu, basik, ewacz, Shalina, dultom ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/02/21 11:09 #287332

  • Rozalia
  • Rozalia Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 233
  • Otrzymane podziękowania: 778
Ale idealna zieleń...wow
Rozalia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/04/01 11:37 #290411

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16726
  • Otrzymane podziękowania: 57174
Jeden z moich paprotników 'Shiny Holly' po zdjęciu gałązek iglastych. Rośnie na stanowisku półcienistym, wystawa wschodnia.

fot. 31.01.2023


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, Efkaraj, nelu-pelu, ewacz, Shalina, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/04/14 22:34 #291373

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2777
  • Otrzymane podziękowania: 7428
Z tegorocznych wspólnych zakupów irlandzkich, jeszcze nie przesadzony, stoi na parapecie okna w wiatrołapie, wewnętrznym lub zewnętrznym, w zależności od temperatury. Malutki, ale całkiem ładnie już się 'wypuścił'.

25 marca


i dziś.



Ostatnio zmieniany: 2023/04/14 22:35 przez Krzysia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, halszka, Efkaraj, ewacz, Shalina, dultom, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/04/15 06:24 #291394

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16726
  • Otrzymane podziękowania: 57174
Rozpoczyna trzeci sezon. Rośnie na półcienistym stanowisku, wystawa wschodnia. Świetnie się prezentuje, aż żal wycinać liście.

fot. 14.04.2023
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, Efkaraj, Krzysia, ewacz, dultom, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/04/15 07:23 #291397

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13700
  • Otrzymane podziękowania: 32434
Basiu, jak ma ładne liście, to po co wycinać?

Moja jeszcze w doniczce zakupowej, pokazuje już nowe frondy

Ostatnio zmieniany: 2023/04/15 09:55 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, Krzysia, basik, ewacz, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/04/15 16:25 #291428

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16726
  • Otrzymane podziękowania: 57174
Efkaraj napisał:
Basiu, jak ma ładne liście, to po co wycinać?

Ewuś nie wycięłam, bo mi żal było. Przynajmniej będę wiedzieć, jak zeszłoroczne liście zachowują się u tego paprotnika :)
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/04/19 13:19 #291806

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4275
  • Otrzymane podziękowania: 16642
Shiny Holly to zdecydowanie najbardziej wyrywna paproć u mnie, a słonko ma tylko rano, zresztą jak kilka innych rosnących obok. Reszta ledwo się budzi... Liście po zrobieniu fotek wycięłam, mimo że jeszcze były całkiem ładne,
16.04.2023




Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, ewacz, Shalina, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/04/19 14:57 #291823

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2067
  • Otrzymane podziękowania: 6310
Mój miejski egzemplarz nie jest specjalnie wyrywny, powiedziałabym że się pod względem startu nie wyróżnia. Wycięłam tylko kiepsko wyglądające liście, będzie sprawiał wrażenie, że dobrze przyrasta :P



Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, ewacz, Shalina, a.nia, dultom, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/04/27 16:49 #292665

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13700
  • Otrzymane podziękowania: 32434
Moja malutka 'Shiny Holly', wypuściła bardzo ładne frondy. Starych nie wycinałam (z nimi przyjechała ze sklepu)



Posadziłam ją w usypanej górce pod brzozą. Ziemia na górce jest bardzo przewiewna, ma dużo liści i trochę gliny. Na razie nie przesycha, bo u nas wciąż pada deszcz.

.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, halszka, nelu-pelu, basik, ewacz, Shalina, a.nia, dultom, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/06/04 14:03 #296612

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3595
  • Otrzymane podziękowania: 13990
Wczorajszy zakup z Zielonych Progów. Teraz łażę i patrzę, gdzie by tu posadzić...


Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Efkaraj, ewacz, Shalina, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/06/28 18:17 #298372

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16726
  • Otrzymane podziękowania: 57174
Polystichum neolobatum 'Shiny Holly' ... fot. 05.06.2023, Wojsławice

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Efkaraj, ewacz, Shalina, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/08/09 18:44 #300844

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13700
  • Otrzymane podziękowania: 32434
Bardzo ładnie przyrósł na brzozowej górce, a z początku lata miał bliskie spotkanie w dzikowym warchlakiem. Został wtedy wywalony całkowicie z ziemi.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, jugo, nelu-pelu, dultom, ewakatarzyna
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.207 s.