Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly'

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/08/09 21:51 #300873

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6449
  • Otrzymane podziękowania: 25560
To koleżanka warchlaki wpuszcza do ogrodu ? 0flaga
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, dultom, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/08/10 10:12 #300906

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2927
  • Otrzymane podziękowania: 12738
Tomku, one wiele potrafią. Może nie chodzą jeszcze po parkanach, ale wystarczy nieznaczna nieszczelność w ogrodzeniu lub brak podmurówki, albo wreszcie chwila nieuwagi i pozostawiona otwarta brama. U nas w okolicy u jednego z sąsiadów ulokowała się locha z młodymi pod jednym ze świerków. Facet dzwonił po służby, wszyscy rozkładali ręce, że jak z młodymi, to oni teraz niewiele mogą, trzeba poczekać, aż podrosną (podobno bardzo szybko) i się same wyniosą. I faktycznie czekał cierpliwie, teraz chyba się już odpowiednio zabezpieczył, ale co się nadenerwował, to jego. Trochę grządek mu zryły, to i owo powyjadały, ale to nie jest żaden sfiksowany, jak my, ogrodnik, więc dużego problemu psychicznego z tym nie miał, na szczęście.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Ostatnio zmieniany: 2023/08/10 10:13 przez dultom.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, Tomek Mr, Efkaraj


--=reklama=--

 

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/08/15 12:37 #301202

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4305
  • Otrzymane podziękowania: 15260
Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly',na nowym bardziej słonecznym stanowisku zdecydowanie wypuszcza
więcej pastorałów.Niestety wiosną podmarzł,i kilka liści było niedorozwiniętych i zniekształconych. think:
Takie liście zostały wycięte.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, Krzysia, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/08/15 13:19 #301203

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6449
  • Otrzymane podziękowania: 25560
jugo napisał:
Niestety wiosną podmarzł,i kilka liści było niedorozwiniętych i zniekształconych. think:
Takie liście zostały wycięte.
A dlaczego to ? Ja tam wszystkie liście traktuję z należytym szacunkiem gwizdac
U mnie było podobnie. Jeden z egzemplarzy podmarzł i teraz ma dużo liści, które nie są za długie...



Drugi egzemplarz ma bardziej zaciszne miejsce. Ma więcej słońca, ma długie liście... ale wypuścił ich sporo mniej...

Ostatnio zmieniany: 2023/08/15 13:20 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, Efkaraj, Krzysia, jugo, ewacz, Shalina, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/08/15 14:16 #301207

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4305
  • Otrzymane podziękowania: 15260
Tomasz,chyba jestem większą estetką od Ciebie i dlatego wycinam takie krótkie i nie wykształcone pastorały.
No nic nie poradzisz na takie fanaberie think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, Efkaraj, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/08/28 21:32 #302102

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16713
  • Otrzymane podziękowania: 57142
Najstarszy 'Shiny Holly' rosnący na stanowisku półcienistym, zacisznym, wystawa wschodnia.

fot. 25.08.2023
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, Efkaraj, nelu-pelu, ewacz, Shalina, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/09/10 10:03 #302845

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13687
  • Otrzymane podziękowania: 32406
Paprotnik 'Spiny Holly' ma u mnie dość cieniście. Może wiosną, gdy na drzewach nie będzie liści, będzie miał trochę promieni słonecznych. Ale pomimo cienia, trudno zrobić mu zdjecie, bo tak świeci

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, basik, ewacz, Shalina, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/09/20 19:57 #303598

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16713
  • Otrzymane podziękowania: 57142
Polystichum neolobatum 'Shiny Holly' rosnący na podwyższanej rabacie, stanowisko półcieniste.

fot. 20.09.2023


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, nelu-pelu, ewacz, Shalina, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/10/01 19:39 #304341

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6449
  • Otrzymane podziękowania: 25560
Zauważyłem, że u mojego najstarszego egzemplarza 'Shiny Holly' długość liści jest zmienna w zależności od wiosennych przymrozków. Niestety potrafią go mocno przychamować. W najlepszych latach dorastały nawet do 60-70 cm. W tym 40-50.


Ostatnio zmieniany: 2023/10/01 19:41 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Efkaraj, nelu-pelu, basik, ewacz, Shalina, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/10/08 16:19 #304682

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1092
  • Otrzymane podziękowania: 5159
Polystichum neolobatum 'Shiny Holly' to paproć uzyskana z zarodników. Trochę urosła na rozsadniku i czeka na stałe miejsce do przyszłego sezonu.

Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jugo, basik, Shalina, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Polystichum neolobatum * 'Shiny Holly' /'Spiny Holly' 2023/10/13 00:05 #304999

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5771
  • Otrzymane podziękowania: 15422
Tomku... Polu...6 lat temu wyraziliście dość sprzeczne opinie na temat podobieństwa/ różnicy odmiany 'Shiny Holly' /'Spiny Holly' i gatunku Polystichum neolobatum... czy podtrzymujecie swoje zdanie?

Tomek Mr napisał:
Różnice pomiędzy liściem 'Spiny Holly', a gatunkiem neolobatum są niewielkie. Liść gatunku jest bardziej gładki i przynajmniej u mnie ma stalowy odcień.

Poll napisał:
U mnie bardzo się różnią. Gatunek Polystichum neolobatum ma bardziej proste frondy, zaś 'Shiny Holly', sierpowate, mocno lśniące i ciemniejsze.

Wspólne zdjęcie- gatunek po prawej, 'Shiny Holly' po lewej. Na pierwszy rzut okiem widać spore różnice


fot.12.11.2017r

Ciekawa jestem obecnego wyglądu paprotników z powyższego zdjęcia... czy nadal rosną razem w tym samym miejscu?



A pytam gdyż azaliż gatunek Polystichum neolobatum zawitał i w moje skromne progi... i z miejsca mnie zszokował różnicą kolorystyczną w stosunku do mojego 'Shiny Holly'... to chwilowe (z uwagi na warunki uprawy, jakkolwiek je w 'Sadzawce uprawiają) czy jednak one aż tak się różnią? :woohoo:

Zdjęcia z 11.10.2023








Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/02/28 00:56 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, basik, ewacz, Shalina, a.nia, dultom, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/10/13 00:20 #305002

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69233
Monik, od czasu, kiedy zrobiłam to zdjęcie- jak się okazało- ostatnie, obie moje paprocie bardzo ucierpiały od wiosennego mrozu. Shiny Holy do tego stopnia, że nie odbił, a gatunek dopiero w tym roku wypuścił trzy dłuższe frondy. Mało tego, dostałam kolejny egzemplarz Sh. H. od Tomka i choć posadziłam go na najbardziej osłoniętym miejscu, jakie miałam, też przemarzł. Nie mogę się doczekać, aby ten paprotnik zadomowił się u mnie i to od kilku lat.
Plan był prosty- posadzić oba obok siebie, by móc porównywać, ale nic z tego....Tak więc, nie zabiorę głosu w dyskusji....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Shalina, a.nia, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/10/13 11:37 #305026

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4274
  • Otrzymane podziękowania: 16634
Ja pisałam w poprzednim moim poście 16 kwietnia wycięłam stare liście Shiny Holly... i przyszedł przymrozek... straszliwie pokiereszował obydwie sztuki... wyłaziły tylko pojedyncze pastorały... myślałam , ze ten sezon będzie stracony i będą mnie straszydła straszyć, ale obydwie sie zregenerowały i wygladaja całkiem przyzwoicie.
Górkowy egzemplarz nie doczekał się zdjęć...

26.04




14.05


29.09

Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, ewacz, Shalina, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Polystichum neolobatum * 'Shiny Holly' /'Spiny Holly' 2023/10/13 12:31 #305027

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6449
  • Otrzymane podziękowania: 25560
th napisał:


A pytam gdyż azaliż gatunek Polystichum neolobatum zawitał i w moje skromne progi... i z miejsca mnie zszokował różnicą kolorystyczną w stosunku do mojego 'Shiny Holy"... to chwilowe (z uwagi na warunki uprawy, jakkolwiek je w 'Sadzawce uprawiają) czy jednak one aż tak się różnią? :woohoo:
Monik, kolorem raczej się nie różnią. To prawdopodobnie kwestia warunków. Według mnie różnica jest w kształcie listków. Gatunek ma proste/płaskie, natomiast u 'Shiny Holly' są podgięte.
Na fotce po prawej 'Shiny Holly' a z lewej gatunek



Tu podobnie ale po środku moja siewka neolobatum



I zbliżenie listków. U góry gatunek.





.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, th, halszka, Efkaraj, basik, ewacz, Shalina, a.nia, dultom, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/10/28 18:20 #306116

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13687
  • Otrzymane podziękowania: 32406
'Shiny Holly' dziś, lekko otulony opadłymi liśćmi.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, piku, basik, ewacz, Shalina, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/10/29 18:52 #306202

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6449
  • Otrzymane podziękowania: 25560
W korzystnych warunkach ten paprotnik dorasta u mnie do sporych rozmiarów. Na fotce może tego nie widać, ale paproć ma średnicę około metra.
Polystichum neolobatum 'Shiny Holly' 29.10.2023 r.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, basik, ewacz, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/10/29 19:07 #306204

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13687
  • Otrzymane podziękowania: 32406
Tomku, cudowny jest! Mojego młodziaka posadziłam na usypanej dla maluszków paprociowych górce... nie ukrywam, że chciałabym móc zweryfikować to "maluszkowe" miejsce i stwierdzić kiedyś, że się pomyliłam.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2023/10/29 21:02 #306227

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7511
  • Otrzymane podziękowania: 16522
Czekam aż mój zacznie jakoś wyglądać. Może w tym roku, po przesadzeniu w bardziej osłonięte miejsce, jest trochę lepiej, ale czekam na lepszy efekt. Frondy są zwykle jakieś zniekształcone :unsure:
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, piku, Efkaraj, ewacz, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2024/02/26 10:32 #313275

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13687
  • Otrzymane podziękowania: 32406
"Spiny Holly' po zimie.




Liście ma ciemnozielone, błyszczace, bez uszkodzeń mrozowych. Zostaną na nowy sezon na roślinie.

.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, halszka, basik, ewacz, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Paprotnik (Polystichum neolobatum) * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' 2024/02/26 17:26 #313296

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2066
  • Otrzymane podziękowania: 6307
Dzisaj rozchyliłam liście jednemu z moich p. Shiny Holy, a w środku... zdziwko
Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, basik, ewacz, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.189 s.