Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Gomfrena kulista (Gomphrena globosa)

Gomfrena kulista (Gomphrena globosa) 2018/02/26 13:13 #106166

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Gomfrena, zwana też Wiecznikiem kulistym, występuje w wielu miejscach na ziemi w strefie międzyzwrotnikowej. Należy do rodziny Szarłatowatych (Amaranthaceae).
Jest to roślina jednoroczna osiągająca wysokość 15 - 60 cm w zależności od odmiany.
Łodyga jest sztywna, wzniesiona i rozgałęziona, cała krótko i szorstko owłosiona, niekiedy czerwono nabiegła.
Liście podługowato-jajowate, osadzone na krótkich ogonkach pokrytych szarymi włoskami.

Gomfrena kulista kwitnie od lipca nawet do listopada (do pierwszych przymrozków). Charakterystyczne kwiaty zebrane są w szczytowe kwiatostany w postaci kulistej główki w kolorze różowym, czerwonym, białym (zdarzają się też odmiany dwukolorowe). Kwiatostan składa się z wielu niepozornych kwiatów i jaskrawych podsadek kwiatowych. Owocem są czerwone niełupki zawierające nerkowatego kształtu nasiona.
Zakwita w kilka tygodni po zasianiu.
Nie jest wymagająca co do stanowiska, jednak im lepsze podłoże, tym silniejszy system korzeniowy może wytworzyć. Lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, przewiewna i umiarkowanie wilgotna. Radzi sobie podczas okresowego braku wody, jednak zupełnie nie toleruje zalewania.

Kwiatostany zachowują kształt i barwę nawet po wysuszeniu, cieszą się więc popularnością w bukieciarstwie,
Najczęściej spotykane odmiany to :
‘Buddy Purple’ – odmiana niska o kwiatach ciemnofioletowych,
‘Buddy Rose’ – odmiana niska o kwiatach jasnoróżowych.

Oprócz typowych odmian, uzyskano wiele kultywarów o kwiatach barwy białej, pomarańczowej i fioletowej.

Gomfrenę rozmnaża się przez nasiona, które wymagają moczenia przed wysiewem. W pierwszych dniach od wysiewu roślina potrzebuje wysokiej temperatury.

Gomfrena kulista to dobra roślina na rabaty kwiatowe, kwietniki, skalniaki i obwódki. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonie czy tarasie.
Zarówno kwiaty, jak i owoce gomfreny mają zastosowanie w medycynie naturalnej - zawierają witaminę C, E, minerały, saponiny czy fitosterole. Roślina korzystnie wpływa na nadciśnienie, zmniejsza migreny, dolegliwości stawowe czy związane z układem pokarmowym, oddechowym ma działanie antyoksydacyjne i antystresowe.





Ostatnio zmieniany: 2023/12/10 20:14 przez basik. Powód: kursywa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, VERA, basik

Gomfrena kulista (Gomphrena globosa) 2021/12/14 21:10 #255974

  • Elsi
  • Elsi Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1576
  • Otrzymane podziękowania: 4715
Od czasu do czasu wysiewam gomfrenę, bo ładnie wygląda jako dodatek do suchych bukietów,
po zasuszenia praktycznie nie zmienia koloru.
Wysiewałam ja w domu, kilka dni była na ciepłym parapecie, po wschodach wystawiałam ją do chłodniejszego pokoju.
Potem pikowałam do wielodoniczek. No jest z tym trochę zachodu, ale warto, bo zaczyna wczesniej kwitnienie a kwitnie do jesieni.
Można ją też wysiewać prosto do gruntu w maju, wówczas zakwitnie nieco później.
Mam kilka zdjęć swojej uprawianej na obrzeżach warzywnika.









Pozdrawiam, Elżbieta

Od wiosny do wiosny .....
Ostatnio zmieniany: 2021/12/14 21:12 przez Elsi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, VERA, basik, wojtek, janka.p, DorotaZ


--=reklama=--

 

Gomfrena kulista (Gomphrena globosa) 2023/12/10 20:38 #308502

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16259
  • Otrzymane podziękowania: 54325
Gomfreną kulistą zachwyciłam się w Wojsławicach. Świetnie komponowała się z innymi roślinami rosnącymi w wysokiej ceramicznej donicy.





Gomphrena globosa 'Holly Violet'





Gomphrena globosa 'Holly Rose'










fot. 07.09.2023
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Franusiowa, wojtek, janka.p, ewakatarzyna
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.161 s.