Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Laurencja zatokowa syn. Izotoma (Laurentia axillaris var. Isotoma axillaris)

Laurencja zatokowa syn. Izotoma (Laurentia axillaris var. Isotoma axillaris) 2018/02/28 10:17 #106489

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669

Mało znana, a efektowna roślina z rodziny Dzwonkowatych (Campanulaceae). Świetnie się nadaje do uprawy w większych pojemnikach, skrzynkach balkonowych, na rabatach oraz skalniakach.
Gwiazdkowate, niebieskie, białe lub różowe kwiaty obficie pokrywają roślinę od wiosny do jesieni. Uroku dodają jej delikatne, wcinane, podłużne liście.

Rozmnaża się z bardzo drobnych nasion wysiewanych w III-IV do doniczek lub skrzyneczek. Nasion nie przykrywamy ziemią, a tylko wciskamy deseczką w podłoże. W temperaturze 16–20°C wschody pojawiają się po 2–3 tygodniach. Na miejsce stałe wysadzamy, gdy minie groźba przymrozków.

Lubi stanowiska słoneczne lub lekko ocienione. Gleba powinna być przepuszczalna i raczej wilgotna, ale nie podmokła.
W dobrych warunkach osiąga wysokość 30 - 50 cm.
Laurencja uprawiana w donicy musi być zasilana nawozem (minimum 1-2 razy w tygodniu) oraz regularnie podlewana.



Ostatnio zmieniany: 2018/02/28 10:18 przez staweg1.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Laurencja zatokowa syn. Izotoma (Laurentia axillaris var. Isotoma axillaris) 2019/02/02 18:59 #147680

  • Juleczka
  • Juleczka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2045
  • Otrzymane podziękowania: 6434
Kilka lat temu i ja sprawiłam sobie Izotomę, Laurencję. Sadzonka kupiona na rynku







Szybko sie rozrosła i zaczęła pokładać- przycięłam i szybko ponownie zakwitła.
"Ogrodnictwo to niebezpieczne hobby- bywa, że codzienne obcowanie z roślinami zmienia się w uzależnienie." :)

Różanie-i nie tylko-u Juleczki
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.146 s.