Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Maczek kalifornijski syn.Pozłotka kalifornijska, eszolcja (Eschscholzia californica)

Maczek kalifornijski syn.Pozłotka kalifornijska, eszolcja (Eschscholzia californica) 2018/04/17 11:16 #112833

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Roślina jednoroczna z rodziny Makowatych (Papaveraceae). Pochodzi z Kalifornii, stąd jej nazwa.
Przypomina nieco mak polny.
Kwiaty pojedyncze, osadzone na długich szypułkach. Pojawiają się od lipca do sierpnia. Są białe, żółte lub pomarańczowe.
Owoc, to torebka nasienna, po dojrzeniu rozpadająca się na dwie klapy.
Roślina łatwo dziczejąca, na rabatach tworzy zwarte skupiska. Ma zastosowanie w zielarstwie. Ma działanie relaksujące, ułatwia zasypianie, łagodzi stany napięcia i stresu.
Często uprawiana jako roślina ozdobna, stosowana na rabaty i na murki oraz do doniczek.

Rozmnaża się z nasion wysiewanych od marca do maja wprost do gruntu. Wschody należy przerwać w rozstawie 20 x 25 cm.
Osiąga wysokość ok. 40 cm.
Dobrze rośnie w miejscach słonecznych, na glebach lekkich, piaszczystych, wapiennych.





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, wojtek

Maczek kalifornijski syn.Pozłotka kalifornijska, eszolcja (Eschscholzia californica) 2018/04/17 12:50 #112839

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3635
  • Otrzymane podziękowania: 11487
Wysiałam raz, niżej fotka z 2012 roku. Teraz już wysiewa się sam i jest każdego roku podobnie jak kosmos ;-)

pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek, staweg1


--=reklama=--

 

Maczek kalifornijski syn.Pozłotka kalifornijska, eszolcja (Eschscholzia californica) 2018/12/19 21:23 #141835

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
nowababka napisał:
Wysiałam raz ...Teraz już wysiewa się sam i jest każdego roku podobnie jak kosmos ;-)
u mnie podobnie jak u Marysi, niekiedy trzeba nawet z nim walczyć jak z chwastem jakimś, ale bardzo mi się podoba, jest taki urokliwy :silly:




... a potrafi wysiać się wszędzie


Ostatnio zmieniany: 2018/12/19 21:24 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.155 s.