Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród takisobie

Ogród takisobie 2021/08/26 13:09 #247567

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10021
  • Otrzymane podziękowania: 22989
Bieliki superowe no ale jak się ma tyle ciwrpliwości żeby wyczekiwać z aparatem w gotowości to się ustrzeli ciekawe ptaki.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/08/26 20:29 #247624

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14604
  • Otrzymane podziękowania: 44130
Majka! Czasami czekamy, ale rzadko. Zazwyczaj jeździmy lub chodzimy w miejscach, gdzie ptaki występują i spotkanie z nimi jest niemal pewne. Ja nie mam cierpliwości, ale bywa, że siedzę w czatowni, zwłaszcza zimą.

Tomku! Bieliki występują w wielu miejscach w Polsce. Warunkiem są zbiorniki wodne z rybami, bo rybami bieliki się żywią. No i drzewa, gdzie się gnieżdżą i nocują. Ale jakiś wylądował u Very na polu za płotem więc wszystko jest możliwe. Tu akurat było ich więcej, ale je spłoszyliśmy. Zostały dwa, którym najbardziej zależało na łupie.

Jurek! Dziękuję! Taki prezent dostaliśmy w postaci bielików. Gratuluję dalii! Jak jest dobra pogoda, to kwiecie kwitnie!

Żanetko! Dziękuję! :buziak
Stwierdzenie "ładnie uchwyciłaś " sugeruje, jakbym jakoś talent lub umiejętności wykorzystała. 2smiech A zdradzę Ci sekret, jak się foci ptaki to strzela się seriami o bardzo krótkich czasach. Oczywiście trzeba dbać o ostrość obrazu, ale co wyszło, okazuje się dopiero przed komputerem.

Namalowałam kilka ptaszków specjalnie do takiej poczwórnej ramki. Będzie wisieć w pokoju syna, który w zasadzie już z nami nie mieszka, ale bywa. Przekształcam powoli jego kawalerski pokój w ptasi gabinet.




Pogoda zrobiła się jakby regeneracyjna dla mojego ogrodu. Temperatura się obniżyła, pada co jakiś czas, ale nadal ciepło i świeci słońce. Posadziłam hosty, które dostałam od koleżanki Majki (od przylaszczek). Pielę, przycinam, planuje, gdzie posadzę cebule za miesiąc, półtora. Kupiłam sporo w Biedrze. Mieszanki tulipanów van Ejik i nieco narcyzów. No i kilka czosnków. Już wyobrażam to sobie, jak kwitną.

Czekam aż synuś usunie mi bukszpana. Miałam wyrzuty sumienia, ale już postanowiłam. Hortensja tam będzie, może dwie, a może coś jeszcze innego wink-3

Dalie:





I zachód słońca nad rozlewiskami Warty. Nie mogłam złapać żurawi na tle słońca, zawsze frunęły wyżej lub niżej.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, VERA, zuzanna2418, nowababka, zanetatacz, nelu-pelu, Danusia, Maryna44, dultom, DorotaZ


--=reklama=--

 

Ogród takisobie 2021/08/26 20:54 #247629

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8426
  • Otrzymane podziękowania: 25226
Ptasi gabinet fajnie brzmi :woohoo: a cztery ptaki w jednej ramce prezentują się pięknie :kocham . Fajnie wyglądały by również cztery różne sikorki :woohoo:
A zachód słońca piękny nawet z żurawiami wyżej :kocham
Bielików po prostu gratuluję :bravo
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2021/08/26 20:55 przez piku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/08/26 20:54 #247630

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10021
  • Otrzymane podziękowania: 22989
U nas też dzisiaj pada i świeci na przemian ale jest tak zimno że nawet grzyby nie rosną, o robieniu zdjęć nawet nie myślę. Dalie się zawiesiły przy takiej paskudnej pogodzie, nawet nie obrywam przekwitłych bo bym była mokrutka.

Zastanawiam się co ćma bukszpanowa zacznie wcinać jak już wszystkie bukszpany padną bo podobno gustuje i w innych liściach think:
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/08/26 22:11 #247636

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14604
  • Otrzymane podziękowania: 44130
Wiesiu! Sikorki nie będzie żadnej. Zbrzydły mi skutecznie. Malowałam wszystkim znajomym, od nich zaczynałam, a tak naprawdę to są bardzo ciężkie do malowania i nigdy żadnej dobrze nie namalowałam. (Z tego miejsca wszystkich obdarowanych sikorkami z całego serca przepraszam! :oops: )
Zachód był spektakularny, zrobiłam tyle zdjęć, a do pokazania jak zawsze wybrałam takie średnie... 2smiech

Majeczko! Nie wiem, czy jest coś równie śmierdzącego jak bukszpan rotfl Mam nadzieję, że ćmy nie znajdą tego w moim ogrodzie. Nadmiar deszczu też niedobry. Ostatnio taki nadmiar był w Poznaniu z 10 lat temu B)

Kilka migawek z wyjazdu, bo zdjęć w ogrodzie dziś nie robiłam:






Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, Efkaraj, edulkot, VERA, zuzanna2418, Semper, nowababka, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2021/08/27 21:48 #247700

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14604
  • Otrzymane podziękowania: 44130
Kochani! Zdjęć nie robiłam i nie robiłam niczego w ogrodzie może oprócz zrywania i jedzenia pomidorów.
W takim razie pokażę jeszcze kilka zdjęć z wakacji ostatnich:

Pliszka żółta

Żurawie

Pójdźka

Żurawie

Przemarsz krów na pastwisko o świcie

Gąsiorek, samica

Krzyżówka

Ropuszka

Bociany czarne

Czapla biała
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, Efkaraj, edulkot, VERA, zuzanna2418, Semper, nowababka, Margo2, zanetatacz ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2021/08/27 22:03 #247704

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9852
  • Otrzymane podziękowania: 21406
Miłko -dzięki Tobie poznaję ptasi i nie tylko ptasi świat -dziękuję :buziak fotki przepiękne
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/08/29 08:59 #247776

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2334
  • Otrzymane podziękowania: 5694
Sejmiki białych bocianów widywałem nawet osobiście, ale czarne zdziwko :bravo
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/08/29 16:17 #247807

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11365
  • Otrzymane podziękowania: 21017
Miłeczko gąsiorek dla mnie prześliczny :buziak
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/08/29 17:28 #247821

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
Przemarsz? Te krowy pędzą, jakby miały nie dożyć pierwszego skubnięcia świeżej trawy :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/08/29 19:08 #247842

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14604
  • Otrzymane podziękowania: 44130
Ewka! Stado było ogromne, czekaliśmy kilka minut, aż przejdą przez drogę, która jechaliśmy. Jedna krowa stała na środku, kontrolując, czy przemarsz jest odpowiednio dynamiczny i pomukiwała, patrząc na nas groźnie. Potem przyszły jej kumpele i poszła z nimi.

Danusiu! Dziękuję! :buziak Było ciemno już prawie i zdjęcie dość ciemne, ale gąsiorki z reguły zwiewają, a ten czekał więc skorzystałam z okazji.

Jurek! T tym rejonie widuję często bociany czarne. Pojedynczo, rodzinnie czy w sejmikowych stadach w zależności od pory roku. Bociany czarne lubią ryby, a tam ich dostatek.

Żanetko! Bardzo się cieszę, że jest jakiś pożytek z tego, co pokazuję. Ptaki to moja pasja, chyba nawet większa niż dalie i ogród. Tym większa jest moja radość, że mogę komuś pomóc poznać ptasi świat.

A'propos! Dziś rano na brzozie sąsiada, dla niepoznaki zwanej "moją brzozą" siedziała wilga, którą z uporem próbowała przegonić sójka. zaś z okna łazienki widziałam jak piegże z muchołówkami sie przeganiały. No cudo dosłownie. do Słońska nie musze jechać.

Wczoraj udało nam się zrobić spotkanie w ogrodzie, choć było chłodno. Zrobiliśmy małe ognisko i było pięknie i miło. Gośćmi byli nasi przyjaciele. Jedna koleżanka pochodząca z Iranu chodziła po ogrodzie i wyskubywała nasionka kosmosów i nagietków. Musimy powymieniać się nasionami, bo ona sieje fajne warzywa i zioła. Jeszcze u niej w ogrodzie nie byłam, ale możliwe, ze mnie kiedyś zaprosi.
Dostałam od niej irańską różaną herbatę, jeszcze nie próbowałam, ale wygląda i pachnie cudownie. To od niej próbowałam wyciągnąć, jak zrobić, by konfitury z róży nie miały goryczki. Powiedziała mi kiedyś, że robi z suszonych płatków.

Dalie powoli się otwierają. Gdyby wystawa była dziś, to by się odbyła.

Eveline i Bolt

Wizard of Oz i Buran

Jowey Joshua j Miss Brandy

Verone's Obsydian i Gitt's Perfections
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, edulkot, zuzanna2418, zanetatacz, Danusia, a.nia

Ogród takisobie 2021/08/29 19:19 #247843

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
Miłko, tak sobie myślę, że aronia traci goryczkę po przemrożeniu, więc może można spróbować i zamrozić płatki różane. Wydaje mi się, że byłyby bardziej aromatyczne po odmrożeniu, niż po ususzeniu... think:

Wreszcie doczekałaś się na swoje ukochane kwiaty :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/08/29 19:55 #247856

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14604
  • Otrzymane podziękowania: 44130
Na pewno doskonała by była liofilizacja. Z tą goryczką to prawda, ale w przypadku np jarzębiny. Aronia praktycznie nie ma goryczki, ale cierpkość, której nie traci po mrożeniu. Przynajmniej mi tak się nie zrobiło, bo spróbowałam think: Te irańskie roże to takie specjalne uprawne. U nas można kupić Ispahan, ale ponoć to też nie do końca ta róża. think: Może one nie maja tej goryczki po prostu... Nie wiem :nie_wiem
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, zanetatacz

Ogród takisobie 2021/08/29 21:00 #247870

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10021
  • Otrzymane podziękowania: 22989
Efkaraj napisał:
Miłko, tak sobie myślę, że aronia traci goryczkę po przemrożeniu, więc może można spróbować i zamrozić płatki różane. Wydaje mi się, że byłyby bardziej aromatyczne po odmrożeniu, niż po ususzeniu... think:
Suszenie płatków róż to nie takie proste a żeby zapach był zachowany to już cuda chyba trzeba, w tym roku nie robiłam przetworów tylko suszyłam na potpourri i bardzo straciły na zapachu. Może rzeczywiście trzeba spróbować mrozić think:

Miłko to bardzo fajne spotkanie miałaś i takie egzotyczne :zdrowko
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/09/01 22:55 #248233

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4659
  • Otrzymane podziękowania: 8490
Okazało się, że mam Eveline.
U mnie nie kwitnie 5 dalii. To dużo jak na 7 kwitnących.
Trochę się na nie wkurzyłam.
Tak samo jak na hortki ogrodowe. W przyszłym roku daje im ostatnia szanse.
Potem zostawię tylko te, które chcą współpracować
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/09/02 20:19 #248283

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14604
  • Otrzymane podziękowania: 44130
Gosia! Eveline jest cudowna! :buziak Dziękuję jeszcze raz! mam nadzieję, że uda mi się ją przechować i rozmnożyć. Z daliami jest różnie. Miałam np Garden Show, którą uznawałam za niezniszczalna i niezawodną. Po wielu latach, pomimo przezimowania nie wyrosła. :nie_wiem Tak samo było z Caribbean Fantasy.
A ja w tym roku mam totalną bryndzę, 60% jeszcze w pąkach, albo tylko zielona bez pąków. :mur Ale się nie obrażę na nie. Z pokora przyjęłam zawirowania aury z nadzieją na lepszą przyszłość. :silly:

Majka! Te perskie róże są bardzo silnie pachnące. Louise Odier to przy nich lichota. To dlatego można z nich destylować aromaty, wodę różaną, konfitury, herbaty. To otrzymana od niej jest bardzo aromatyczna. Chyba zależy to od sposobu suszenia. Ja suszę zioła szybko w suszarce przy odpowiedniej temperaturze i przewiewie. Potem jeszcze ciepłe zamykam szczelnie do słoików.

Dziś pojechałam do Auchana i kupiłam sobie torbę cebul i dwie hosty, bo były po taniości. nie pytajcie jakie, bo etykietki maja się nijak do zawartości. Obiecałam sobie, ze dosadzać już nie będę, ale skoro zmieściłam kilkanaście sztuk od Majki, zmieszczę jeszcze te dwie. Poza tym stwierdziłam, że po wschodniej stronie domu mogłabym jeszcze kilka posadzić. Za płotem ma rabatę hostową sąsiad więc będzie pasować.

Perska herbatka:



migawek kilka kwietnych:




gąsienica pazia królowej na moich fenkułach:




I kolejna ramka z ptaszkami
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, edulkot, VERA, Semper, Danusia, a.nia, Maryna44, DorotaZ

Ogród takisobie 2021/09/02 20:45 #248288

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9852
  • Otrzymane podziękowania: 21406
Ach te Twoje fotki :bravo :bravo :bravo ......ja jakoś nie myślę o cebulach ,chociaż dzisiaj leciały kluczem ptaki i tak mi się jakoś przykro zrobiło ,że jak to -to już?
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/09/03 22:50 #248395

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14604
  • Otrzymane podziękowania: 44130
Dziękuję Żanetko! :buziak A ja lubię późne lato. Wykurzają mnie tylko chłodne wieczory i krótsze dni. Ten sezon letni kwiatowo miałam do dooopy wiec czekam na cudną słoneczną piękną złotą jesień.

Chodzę ze szpadlem i przesadzam co nieco. dziś poszedł na ognisko stary bukszpan, który miał ponad 20 lat. Poległ z powodu motylków. Szkoda go. Tam posadzę hortensję, która ma w mojej duszy specjalne miejsce. B) Mam nadzieję, ze będzie jej tam dobrze i w przyszłym roku pokaże piękne kwiaty.

Na dziś:

Maczki




I malunki:


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, Efkaraj, edulkot, VERA, Semper, Danusia, a.nia, Maryna44, DorotaZ

Ogród takisobie 2021/09/03 23:00 #248397

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10021
  • Otrzymane podziękowania: 22989
A co to takiego niebieskiego w tej herbatce :ohmy:
Pazia królowej niestety się nie doczekałam a miałam łany kopru :(
Malunki jak zwykle świetne :bravo
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2021/09/03 23:22 #248401

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14604
  • Otrzymane podziękowania: 44130
To bławatek i paczki róży. Niebo w gębie!
U mnie koper włoski rośnie od wielu lat i nie w każdym sezonie widuję gąsienice. Kiedyś syn siostrzeńca był podejrzany że włożył do kieszeni i zabrał do domu... 2smiech
Dziękuję! :buziak
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, VERA
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.212 s.