Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Miejska i wiejska dżungla

Miejska i wiejska dżungla 2022/06/21 21:22 #270738

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Zuzia powiem Ci że te róże to już piękne potwory są rotfl :kocham :kocham
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zuzanna2418

Miejska i wiejska dżungla 2022/06/22 11:52 #270780

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Zuziu. uwielbiam takie bujen i rozrośnięte róże :kocham Wspaniale Wam rosną, widać, że miejsce im służy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zuzanna2418


--=reklama=--

 

Miejska i wiejska dżungla 2022/06/25 13:32 #271012

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
Maju, w takich momentach wraca pewność, że warto było !
Miłeczko, bardzo dziękuję, i vice Wersal jak to mówią :buziak Uczę się wciąż i próbuję uchwycić nie odwzorowanie rzeczywistości, ale to ulotne piękno i klimat chwili.
Oj, my wracaliśmy samochodem zastępczym bez klimy ze wsi i cudem nie ugotowaliśmy się razem ze zwierzakami na rosół. :slonko
Danusiu, no niektóre bujnęły się konkretnie! Aż sama byłam zaskoczona, choć co do Lykkefund to wiadomo, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych :)

Efciu trafiliśmy z przyjazdem na środek kwitnienia. Niestety nie wszystkie polubiły to miejsce, wypadła That's Jazz, Jalitah i Marguerite Hilling. Elfe i Monika marnie rosną. Ku mojemu zdumieniu takie pewniaki jak William Baffin czy A. MacKenzie ledwo przędą. No ale nie ma co narzekać, bo większość rośnie pięknie.

W ogrodzie miejskim upał i skwar na przemian. Podlewam doniczkowce, niektóre dalie mają już pąki, niektóre ledwo od ziemi odrosły. Ekipa W. zdjęła z rynien i podbitki miliny, ale to dziadostwo odrasta jak hydra.
Martagony przekwitają bardzo szybko w tej temperaturze








Miło popatrzeć na chłodną biel róż
Pastella


Alba meidiland


i pierwszych kwiatów hortensji


Mocny akcent kolorystyczny to firletka kwiecista, wędrująca po ogrodzie

Zamiast dłubać w ogrodzie to ja robię pranie za praniem grubszych rzeczy, bo wszystko schnie błyskawicznie.
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, takasobie, edulkot, VERA, nowababka, Danusia, DorotaZ, ewakatarzyna

Miejska i wiejska dżungla 2022/06/25 14:14 #271018

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43402
Uczę się wciąż i próbuję uchwycić nie odwzorowanie rzeczywistości, ale to ulotne piękno i klimat chwili.

Ja zawsze podkreślam, że to manipulacja rzeczywistością. wink-3 Ale masz rację, jak się na to patrzy, słońce i kolory świdrują w głowie, że az płakać się chce z radości, a radość jeszcze większa, jak się to uchwyci. Dlatego wszystkich namawiam na naukę fotografii, jak już maja ogród i chcą robić w nim zdjęcia.
Zamiast dłubać w ogrodzie to ja robię pranie za praniem grubszych rzeczy, bo wszystko schnie błyskawicznie.
My jeszcze wtedy wykorzystujemy fotowoltaikę i pranko za darmo jest! Gorzej z maglowaniem (a mam magiel i se magluję :diabelek ) i pieczeniem, bo gorąc dodatkowy w domu.
Ostatnio zmieniany: 2022/06/25 14:26 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zuzanna2418

Miejska i wiejska dżungla 2022/06/26 18:32 #271124

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
Miłko nie wyobrażam sobie już życia bez fotografowania. Zresztą pewnie Ty i Maciej też :) Owszem, mam czasem chwile przerwy, ale potem wena wraca.
O widzisz, ja się nad tą fotowoltaiką zastanawiałam, ale ostatecznie dałam spokój. Tyle sprzecznych opinii, trudno podjąć decyzję.
Ja nieoczekiwanie zostałam powiadomiona przez pana majstra tarasowego, że zamiast w połowie lipca, to on w zasadzie w poniedziałek by już wszedł. Troszkę go pohamowałam, bo kosztorysu nie przysłał.
No, powiem Wam że jak przysłał, to mi się trochę nogi ugięły. szczególnie jeśli chodzi o malowanie elewacji. Jutro jeszcze spotkanie do dogadania szczegółów, ale prace są konieczne, więc przyjdzie płacić... Oby tylko wszystko poszło zgodnie z planem, a roślinność zbytnio nie ucierpiała.
W związku z powyższym w sobotnie popołudnie tachaliśmy wszystkie doniczkowce i inne elementy wyposażenia tarasu i upychaliśmy po kątach w ogrodzie, żeby się nie usmażyły. Została jeszcze balia i wielka donica z oleandrem, ale to może panowie dadzą sobie z tym radę.

Dziś znów skwar, podlałam rano co się dało, wystawiłam poidło przed płot na chodnik i napełniłam świeżą wodą te ogrodowe. W kałuży stada os piją wodę. Róże smętnie wyglądają.
Poza tym zobaczyłam, że cały krzak trzmieliny niskiej opierniczyły mi jakieś gąsienice. Na pędach tylko kłęby oprzędu i pojedyncze żarłoczne potworki






Trochę chłodnych barw












Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Ostatnio zmieniany: 2022/06/26 19:02 przez zuzanna2418.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, takasobie, edulkot, VERA, Semper, nowababka, MaGorzatka, jugo ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Miejska i wiejska dżungla 2022/06/26 21:48 #271137

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
A u mnie gąsienice rzuciły się na kokoryczkę :patel . Tylko moje takie szare, jednobarwne think: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zuzanna2418

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/02 12:21 #271699

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
Edytko no tak, ślimaki przycichły z powodu suszy i gorąca to musiało się pojawić coś innego, ku utrapieniu. Może ptaszyska zabiorą się do roboty.
Ostatnie dni to obezwładniający upał.
W ogrodzie rozgardiasz z powodu remontu tarasu i malowania elewacji, doniczkowce poustawiane w bezładzie to tu to tam. Panowe jednak, trzeba przyznać, robią bardzo czysto i nie niszczą praktycznie niczego. Na razie jesteśmy gdzieś pewnie pośrodku procesu.



Ostatniej nocy za to przeszedł front burzowy, ku mej radości z solidnymi opadami. Dziś do południa było pochmurno i od czasu do czasu padała lekka mżawka. Co za ulga po tym piekarniku. Wzięłam się za odchwaszczanie i przy okazji dość konkretnie przetrzebiłam samosiejki orlików, poprzycinałam bluszcz i trzmielinę, mocno zredukowałam jeden z wiciokrzewów.
Liliowce powoli zaczynają, ale pędów kwiatowych jest sporo. Może po deszczu przyspieszą.








Lilie jakoś w tym roku nie bardzo


Pierwsze kwitnienie róż się kończy, ale np. Inka kwitnie praktycznie non stop do mrozów


Bardzo lubię kwiaty jukki, w tym roku są cztery pędy kwiatowe


No i jeszcze takie różne




Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, edulkot, VERA, nowababka, Danusia, ewakatarzyna

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/02 13:22 #271703

  • Elsi
  • Elsi Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1580
  • Otrzymane podziękowania: 4729
No, popatrz, jak się pięknie różnimy wink-3 - nie znoszę jukki w (swoim) ogrodzie. :lol:
Z tymi różami, to nigdy nie wiadomo, nie wiem, od czego to zależy? może od zdrowotności kupionej sadzonki?
U mnie William Baffin rośnie akurat dobrze, ale A. MacKenzie słabowity.
Zauważyłam, że tego sezonu często zachodzi potrzeba wycięcia różom jakiejś uschłej gałązki.
Ciekawe, jakież to piękne motyle (ćmy?) wyrosną karmione trzmieliną?
Remont elewacji, może i uciążliwy, ale będzie potem pięknie, co będzie nawierzchnią tarasu?
Pozdrawiam, Elżbieta

Od wiosny do wiosny .....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/02 15:59 #271711

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
Elu :lol: każdy chyba ma taka roślinę, której jakoś nie darzy uczuciem, co oczywiście nie przeszkadza innym ją lubić.
Usiłuję sobie teraz przypomnieć, której ja nie lubię :lol:
No właśnie, zastanawiam się czy to nie te tajemnicze procesy mikoryzy o wszystkim decydują, a przynajmniej bardzo mocno wpływają na proces wzrostu i kwitnienia róż.
Bardzo bym chciała, żeby W. Baffin jednak dał z siebie więcej, bo liczę na zestaw: jabłonka plus róża.
Taras będzie w technologii tarasu wentylowanego, czyli płytki będą mocowane na sucho na takich specjalnych podkładkach. Nie mam zbyt wielkiego wyboru, ponieważ próg drzwi tarasowych jest bardzo nisko, a zatem żadne konstrukcje na deski na przykład nie wchodzą w grę.
Płytek klasycznie klejonych już nie chciałam, bo poprzednie długo nie wytrzymały. Chyba bez przerwy trzeba tropić każdy najdrobniejszy ubytek w fudze, żeby nie dopuścić do przedostania się wody pod płytki.
Schody i tak będą klejone, bo ta technologia tylko na płaszczyzny się nadaje. ale mam nadzieję, że będzie to w miarę trwałe.
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Jo37, Efkaraj, takasobie, edulkot, VERA, MaGorzatka, Danusia, a.nia, ewakatarzyna

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/02 20:38 #271751

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Ja też mam takie roślinki, których nie darzę miłością. Na pierwszym miejscu jest bergenia sercolistna. Raz posadzona w moim ogrodzie, sto razy wyrywana i zawsze na wiosnę odrasta krecigl
Podobne gąsienice zeżarły mi kalinę koralową, do gołych gałęzi...
Zuziu, taras z płytkami na sucho ma i ja. Nie ma możliwości zabezpieczenia fug przed przedostawaniem się wody pod płytki. Wtedy dwie-trzy zimy i zaczynają odpadać. Schody też mam na sucho, ale to dlatego, że ja mam płyty granitowe, długie. Tylko podstopnice są na kleju, ale ponieważ nastopnice są w jednym długim kawałku, to woda pod spód się nie dostaje.
Ostatnio zmieniany: 2022/07/02 20:39 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zuzanna2418

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/03 18:11 #271843

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
Efciu bergenię lubię, ale mam do niej żal, bo nie chce u mnie kwitnąć. Natomiast chyba najbardziej nielubiany jest u mnie milin. Przy okazji malowania elewacji znów został wycięty w pień, ale nie łudzę się, że się nie pojawi za miesiąc czy półtora.
O widzisz, ja nie myślałam, że można tak ze schodami robić... No nic, zobaczymy, płyty są na 2cm grube, mam nadzieję, że je jakoś solidnie przymocują.
Wczoraj jeszcze majstry poprawiali fragment, gdzie woda stała i oczywiście Wańka musiała swoją słoniową łapę postawić w zaprawę.

Od rana ustawiałam kaktusy na miejsce, trochę popieliłam, dopóki nie zrobiło się za gorąco. Kałuża zarasta roślinnością, przoduje salwinia pływająca. Tabuny owadów przylatują i piją wodę.

Trochę flory








I fauny






Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Jo37, piku, Efkaraj, takasobie, edulkot, VERA, Semper, Danusia, a.nia ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/03 21:44 #271893

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43402
To Anabelle rose/pink?
Dostałam taką, ale zmarnowała mi ja zeszłoroczna susza. :mur A ona taka fotogeniczna! :kocham
Zwierzęta cudowne!

Remontu nie zazdroszczę, ale Wy chyba się przyzwyczailiscie już do takich przygód? 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zuzanna2418

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/03 22:19 #271903

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
A ja juki lubię, za to one mnie nie bardzo :dry: . Nie chcą kwitnąć france jedne :angry: .
I bergenie lubię :P .
A milin też u mnie, jak feniks z popiołów krecigl .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zuzanna2418

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/10 19:27 #272518

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
Miłko tak, to różowa Anabelka, całkiem dobrze sobie radzi, ale egzemplarz wiejski zdechł z powodu suszy.
Remont na szczęście niezbyt inwazyjny i poza zdeptanym iryskiem i rozchodnikowcem, nawet bezstratny (jeśli nie liczyć wyrwy w budżecie)
Taras obecnie w fazie testów

Kolorystyka wymuszona brakiem płytek o grubości 2cm na rynku, musiałam wziąć dwa kolory żeby wystarczyło.

Edytko moja też nie kwitła tak od razu, ale potem jakoś zaskoczyło. W ubiegłym roku miała przerwę, ponieważ produkowała rozety potomne, które w tym roku dały całkiem fajne kwiatostany. Tyle ze podczas ulew klapnęły prawie do ziemi i trzeba było podpierać.

ja mam trzy miliny, więc masakra do trzeciej potęgi...

Po zakończeniu remontu tarasu i malowaniu elewacji powoli doprowadzam teren wokół do użytku, a ponieważ przy tarasie jest sporo słońca, posadziłam tam kosaćce, które marniały w wysokich bylinach, oraz kilka liliowców, które także wegetowały w zbyt ciemnych miejscach. Rano likwidowałam gajowiec i inne zielsko, ustawiałam doniczkowce na tarasie i w okolicach. W. ogolił wisterię i zapakował całe to badziewie do samochodu do wywiezienia, bo nasza pryzma kompostowa jest już prawie wysokości garażu sąsiadów.
Kilkakrotnie dziś padał deszcz, więc póki co wilgotność jest zadowalająca.

Lato












Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, edulkot, VERA, Semper, nowababka, MaGorzatka, zanetatacz, Danusia ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/10 19:52 #272521

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 9996
  • Otrzymane podziękowania: 22871
Jaki fajny wiewiór, a i testerzy tarasowi też fajni.
Tego remontu i bałaganu współczuję, dobrze że już po a całość wygląda świetnie.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/10 20:24 #272525

  • Elsi
  • Elsi Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1580
  • Otrzymane podziękowania: 4729
Mieliście aż dwóch inspektorów nadzoru???? wink-3 .
Chyba dobrze remont wyszedł, bo inspektorzy zadowoleni. :lol: .
Mam milin o pomarańczowych kwiatach, pomyłka, miał być czerwony,
to co już tego czerwonego nie szukać ???? :diabelek
Pozdrawiam, Elżbieta

Od wiosny do wiosny .....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/11 18:24 #272595

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Zuziu... ale fajne zwierzaki... na swoich posłankach leżą... żeby moje tak chciały :lol:
Zdjęcie "Lato" mnie zachwyciło :kocham :kocham :kocham
I taras wyszedł świetnie. Dwa kolory, ale bardzo stonowane, więc jest przyjemnie :)
Co to za hortensja bukietowa już Ci kwitnie Zuziu?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/14 20:59 #272836

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Zuzia taras wyszedł ślicznie :bravo :bravo Twój busz kwiatowy uwielbiam a przed takim wyglądem ogródka powstrzymuje mnie Piotrek 2smiech
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/16 19:26 #272954

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
Maju zwierzaki w ogóle są fajne :) Bałaganu nawet nie było majstry skrupulatnie pakowali śmiecie do donic szkółkarskich, tylko coś z petami nie trafiali :unsure:
Wyszło całkiem ładnie i nawet jakby elegancko :lol:
Eluinspektorów byłą nawet trójka, pierwotnie w tym narożnym posłaniu leżała Czeska, ale na chwile się odwróciłam i już Czeski nie było, tylko Maszka. Taki z niego gentleman za dychę...
Milin to klęska, choc jak kwitnie to nie przeczę, ze widok fajny. Ale mnie nikt już nie namówi :)
Efciu one kochają te swoje "gąbczaki" choć zawsze co łóżko to łóżko :)
Ta letnia rabata weszła już w swój najlepszy czas, choć liliowce w tym roku nieco mniej obfite.
Ostatnio jakoś lubie szarości , elewacja też miała być szara, ale ta szarość jest prawie niezauważalna, bo bardzo jasny odcień.
A hortensja była podpisana jako Kyushu, ale czy to ona to nie mam bladego pojęcia.
Danusiu u nas to ja trochę powstrzymuje napór buszu :)

Ogród chwilowo zostawiony sam sobie, trochę dziś popieliłam, przycięłam wierzbę Hakuro i kielichowca bo rozłożył się strasznie szeroko. Posadziłam jedną zapomnianą w doniczce hostę i potem przyszedł deszcz.




















Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Ostatnio zmieniany: 2022/07/16 19:28 przez zuzanna2418.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, Krzysia, edulkot, VERA, nowababka, MaGorzatka, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Miejska i wiejska dżungla 2022/07/17 09:18 #272989

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Zuziu, możliwe, że Kyushu, one takie ażurowe są, a ja kocham te ażurki. Przy mocnych, gęstych nasadzeniach, dodają wspaniale lekkości rabatom.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.214 s.