Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Sadzenie, przesadzanie

Sadzenie, przesadzanie 2016/08/08 12:13 #18797

  • agnesik12
  • agnesik12 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 296
Witajcie,

Zakupiłam ostatnio trochę bylin i teraz żeby je wsadzić musiałabym przesadzić inne. Trzymanie roślin w malutkich doniczkach to okropne utrapienie. Bo ziemia szybko przesycha i ciągle trzeba podlewać. Rośliny marnieją. Ale z drugiej strony nie wiem czy w trakcie sezonu można przesadzać rośliny? Proszę podpowiedzcie czy jest to dobra decyzja czy lepiej czekać do jesieni???

Pozdrawiam,
Agnieszka
Pozdrawiam,
Agnieszka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Sadzenie, przesadzanie 2016/08/08 12:52 #18798

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
To zależy co chcesz przesadzić. Niektóre rośliny dobrze znoszą przesadzanie a inne nie. Ja zwykle zakupione rośliny sadzę do większych donic i z sadzeniem czekam na sprzyjającą porę :)
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): agnesik12


--=reklama=--

 

Sadzenie, przesadzanie 2016/08/08 14:13 #18800

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2766
  • Otrzymane podziękowania: 7331
Ja przesadzam często, bez względu na porę roku, ale :
1. To co napisałam Wiesia, niektóre byliny nie lubią przenoszenia.
2. Zawsze robię to kiedy jest chłodno i mokro w ogrodzie, choć dziś wysadziłam naparstnice posiane wiosną do pojemnika, a tu :slonko .

Agnieszko, czasami jednak trzymam w małych donicach przez jakiś czas, żeby nie przesadzać po kilka razy. Mam takie zacienione miejsce za pergolą z winogronem, ustawiam doniczki w większym pojemniku i wcale szybko nie przesychają, ale na dłuższą metę to nie jest dobre wyjście.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): agnesik12

Sadzenie, przesadzanie 2016/08/08 20:04 #18830

  • agnesik12
  • agnesik12 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 296
Dziewczyny dziękuję za porady! A czy Krzysiu możesz napisać co robisz jak rośliny przesadzasz? Tzn czy je np. przycinasz? :witaj
Pozdrawiam,
Agnieszka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Sadzenie, przesadzanie 2016/08/08 20:09 #18837

  • markita
  • markita Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
Z pewnością nie należy przesadzać roślin w trakcie kwitnienia, a przed i po hulaj dusza rotfl . W każdym razie z tego, co czytam w różnych wątkach, przesadzamy cały sezon i nie zawsze zgodnie z zasadami :silly: . No po prostu niektórzy muszą, bo się uduszą polewkamax . Ale oczywiście, jeśli do nich nie należysz, możesz poczekać na sprzyjającą pogodę, na przekwitnięcie itd. Czasem przycięcie też pomaga, na przykład przesadzane bodziszki tracą wszystkie dotychczasowe liście, więc lepiej od razu je wyciąć. Szybko pojawiają się nowe.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, Monika-Sz, agnesik12

Sadzenie, przesadzanie 2016/08/08 22:51 #18907

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1012
  • Otrzymane podziękowania: 1974
Martuś..czuję sie wywołana do odpowiedzi :silly:

Ja przesadzam cały sezon, odpuszczam jedynie iglakom (zazwyczaj ;) ) i dużym krzewom.
Regularnie po ogrodzie wędrują u mnie berberysy- przesadzałam i w czerwcu, lipcu jak i w sierpniu.

W czerwcu, w trakcie kwitnienia, przeniosłam do donic lilie, które w donicach dokończyły kwitnienie i kilka tygodni później pojechały do Sąsiadki. 2 tyg temu przesadzałam jeżówki- kwitnące i hakonechloe, a wczoraj wrzosy i molinie..i berberysa :lol:
W lipcu wykopałam liliowce i przeniosłam do donic, w których dokończyły kwitnienie.

Generalnie bardzo rzadko przejmuję się terminami.. Jedynie przy dużych roślinach nie ryzykuję i czekam na książkowo polecany termin.
Przesadzając byliny staram się wykopywać z dość dużą bryłą tak, żeby sie nawet nie kapnęły, że doszło do przeprowadzki zwyc

Proszę się mną jednak zbytnio nie sugerować 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): agnesik12

Sadzenie, przesadzanie 2016/08/09 00:20 #18922

  • markita
  • markita Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
Moniś, przysięgam, że nie myślałam o Tobie polewkamax , no, w każdym razie nie tylko 2smiech . Najbardziej spektakularnie moim zdaniem "przesadziła" Agness - ogromne kępy kwitnących lilii :ohmy: , ponoć też się nie kapnęły ;) . Ja próbowałam przesadzić swoje przed kwitnieniem i ...na kwiatki czekałam rok polewkamax
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): agnesik12

Sadzenie, przesadzanie 2016/08/09 07:28 #18941

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2766
  • Otrzymane podziękowania: 7331
Przed przesadzeniem dobrze jest roślinę mocno podlać, tak żeby wykopać z większą bryłą ziemi i całość przenieść, wtedy się nie kapną 2smiech .
Chyba, że jednak, co się może zdarzyć :diabelek .

Inna sprawa to kiedy nam zależy na wypłukaniu starej gleby, wtedy trzeba dołożyć więcej starań przy pielęgnacji, ale powinno się udać..... albo nie 2smiech nie ma ryzyka, nie mam zabawy 2smiech .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): agnesik12

Sadzenie, przesadzanie 2016/08/11 16:21 #19574

  • agnesik12
  • agnesik12 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 296
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi :buziak :przytulam :buziak

Monika-Sz ciekawa jestem jak zachowują się jeżówki po przesadzeniu już z kwiatami? Czy nie więdną? Jesteś bardzo odważna.

Ja ciągle się jeszcze zastanawiam co począć. Choć pogoda zdaje się być przychylna pomysłowi. Leje i zimno. Następny tydzień ma być podobno do 25 stopni. A potem to już chyba jesień ? 2smiech

Przekonała mnie w znacznym stopniu opinia Kondzia. Wydaje się że rośliny by znacznie lepiej przezimowały nie ruszane. Szczególnie że ostatnio te zimy są takie dziwne. Tylko jak tu wytrzymać jak człowiek ma nowe koncepcje. A żeby jedno wsadzić pięć trzeba przesadzić? :mur :mur :mur :mur

Kondzio Ty tak możesz do wiosny spokojnie czekać?
Pozdrawiam,
Agnieszka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Sadzenie, przesadzanie 2016/08/11 22:15 #19628

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1012
  • Otrzymane podziękowania: 1974
agnesik12 napisał:
Monika-Sz ciekawa jestem jak zachowują się jeżówki po przesadzeniu już z kwiatami? Czy nie więdną? Jesteś bardzo odważna.
Mają się świetnie i kontynuują kwitnienie :lol: Lilie w pąkach przeniesione do donicy- w donicy dokończyły kwitnienie..

Po jesiennym przesadzaniu słabo przezimowała mi trawa Red Baron- zdechła połowa kępy..ale z kolei kompletnie zdechły 2 dorodne rozplenice, nie przesadzane w ogóle :mur

Poza zalecanymi terminami wielokrotnie przesadzałam berberysy- (czerwiec, lipiec, sierpień), małe iglaki- (czerwiec), jeżówki- (sierpień), azalie- (przełom maja i czerwca) i żurawki.
Teraz szykuję się do przesadzenia sporych tuj szmaragdowych 1.8m, ale tu zależy mi na ich przeżyciu więc czekam do ostatnich dni sierpnia.
Bez opamiętania jeżdżę z roślinami, których strata nie zaboli zbytnio finansowo ;) i to jest główny wyznacznik podejmowanych decyzji.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.155 s.