Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki

Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki 2016/06/03 03:42 #1187

  • Planta
  • Planta Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 129
  • Otrzymane podziękowania: 404
Czyli rzadkie ciekawostki hostowe.Niektore odmiany tworzy sie celowo zarazajac wirusem HVX (www.plantsgalore.com/care/hostas/Hosta-pests-virus.htm). Wg nielicznych zrodel, a takze sprzedawcy, przez 5 lat posiadania tej odmiany inne rosliny nie zostaly zarazone (www.hostalibrary.org/l/leopardfrog.html) .

Tak powstala odmiana Leopard Frog (myhosta.com/show/2733-Hosta+Leopard+Frog.htm)








Odmiana 'Wild Bill"-na tyle rzadka, ze praktycznie informacje o tej odmianie sa nie do zdobycia. Wyglada, jakby byla zarazona wirusem HVX, ale tak nie jest (wymieniona z nazwy jako nie zarazona. Link do zarejestrowanej odmiany: www.hostalibrary.org/wx/wildbill.html).
Rozmiar S/M.



Ostatnio zmieniany: 2016/06/27 20:26 przez Roma.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal, Efkaraj, muchazezlotym, labedzia33, Baba z psami, SantaRispetto

Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki 2016/06/06 19:52 #2422

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68173
Planta napisał:
Wg nielicznych zrodel, a takze sprzedawcy, przez 5 lat posiadania tej odmiany inne rosliny nie zostaly zarazone (www.hostalibrary.org/l/leopardfrog.html) .

jakoś nie bardzo to obejmuję.Axmer w HostaLibrary, na czerwono ostrzegł, iz ta host jest zainfekowana wirusem a to, czy wirusem zostały zarazone od niej inne rosliny, jest przecież sprawą zachowania ostrozoności! Nie bardzo widze sens , może mnie ktoś oświeci, jak to mozliwe, by zawirusowana hosta nie przenosiła wirusa np przy posługiwaniu się 1 nożem do cięcia jej i innych ????krecigl

Ostatnio zmieniany: 2016/06/06 19:55 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal, Baba z psami


--=reklama=--

 

Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki 2016/06/06 19:55 #2423

  • mirdem
  • mirdem Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2373
  • Otrzymane podziękowania: 5818
Też nie bardzo rozumiem , robimy wszystko , żeby mam się wirus nie przydarzył ............... a potem kupujemy zarażoną wirusem :zdziwko :zdziwko tylko po co ?
Pozdrawiam wiosennie przez cały rok - Mirka - :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki 2016/06/06 20:08 #2430

  • Planta
  • Planta Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 129
  • Otrzymane podziękowania: 404
Podejrzewam, ze samo zakazenie wirusem wystracza, by rosline wyswietlic na czerwono i napisac ostrzezenie. A hodowca nie zauwazyl przenoszenie sie wirusa na okoliczne rosliny. Takze ja zamierzam byc podwojnie ostrozna przy pielegnacji Zaby, a w zasadzie nie mam owadow, ktore moglyby przeniesc zaraze na inne przy zerowaniu.

Posadzilam kolo innych miniatur, ktore szybko rosna wiec mysle, ze w razie zakazenia objawy beda szybko widoczne i bede mogla wykopac zakazone rosliny.

Caly temat jest zalozony aby pokazac, ze istnieja i takie hosty... :S
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, labedzia33, Baba z psami

Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki 2016/06/06 20:25 #2436

  • labedzia33
  • labedzia33 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 253
  • Otrzymane podziękowania: 770
Dla 'PLANTA' za założenie tego wielce pouczającego wątku szampan
Bardzo dziękuję i cieszę się , że tu jesteś
Planta PW

Ponoć "zarażona" jest także np Hosta Mito- no- hana. Na pewno odmiana ta jest już w Europie. A pewnie już niebawem pojawi się w kilku polskich kolekcjach... zarowk

Podobno zdarza się , że cechę powtarza z nasion tylko trzeba troszkę poczekać, żeby zarażenie się rozwinęło 2smiech ...Nasion z zeszłego roku trochę mam to jakby ktoś chciał pobawić się z "wirusem" to mogę rozważyć możliwość współpracy w tej materii.
Pozdrawiam
Jacek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki 2016/06/06 20:25 #2437

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68173
Diano, każdy temat w hostach podnosi naszą wiedze i wszystkie ciekawostki sa ...ciekawe :lol: Czy masz dostęp do testu HVX, który mogabyś zrobić, aby sprawdzić, czy w niej drzemie?

A ja napisze do introduktora, ciekawa jestem, co odpisze. :)
labedzia33 napisał:
...Nasion z zeszłego roku trochę mam to jakby ktoś chciał pobawić się z "wirusem" to mogę rozważyć możliwość współpracy w tej materii.

Juz wysiałam takie nasiona, teraz tylko badać. ;) jesli masz jednak nadmiar, z chęcią ponownie skorzystam think:
Ostatnio zmieniany: 2016/06/06 20:30 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Planta

Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki 2016/06/06 21:36 #2466

  • Planta
  • Planta Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 129
  • Otrzymane podziękowania: 404
Poll-mysle o zamowieniu testow, zebym mogla sprawdzac na biezaco, czy zaraza. Ale kiedy szukalam info o odmianie, znalazlam ze ktos juz robil taki test i potwierdzona obecnosc wirusa.
www.hostasearch.com/hosta-leopard-frog/

Tu jest wyjatek z artykulu, ktory wspomina o takich odmianach (negreenhouseupdate.info/updates/hosta-virus-x-identified-massachusetts):
"A few varieties are 100% infected with HVX and were selected for their viral symptoms such as interesting streaks, speckles or mottling of the leaf. The varieties Breakdance, Leopard Frog, Lunacy, and Eternal Father are reported as being infected with HVX".

Tu jest podobny przypadek, jak Wild Bill-hosta Danica Poul i link do dyskusji i zdjec:
forums.gardenweb.com/discussions/3914891/unusual-free-gift?n=15
Ostatnio zmieniany: 2016/06/06 21:43 przez Planta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki 2016/06/06 22:11 #2490

  • Planta
  • Planta Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 129
  • Otrzymane podziękowania: 404
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym

Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki 2016/06/07 10:18 #2643

  • labedzia33
  • labedzia33 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 253
  • Otrzymane podziękowania: 770
zarowk

jest jeszcze praktycznie nieosiągalna a zdrowa inaczej Hosta 'Second Coming'
a także cętkowaną inaczej - Hostę 'Alliteration' ( R. Lysne )
Pozdrawiam
Jacek
Ostatnio zmieniany: 2016/06/07 10:28 przez labedzia33.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Planta

Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki 2016/06/07 10:21 #2646

  • labedzia33
  • labedzia33 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 253
  • Otrzymane podziękowania: 770
zarowk
....szukamy za oceanem a przecież mamy w kraju taką z dziwnymi kreskami i plamkami , cętkowaną - ZDROWĄ! (wolną od HVX) Hostę JERZY (NR)

Pozdrawiam
Jacek
Ostatnio zmieniany: 2016/06/07 10:23 przez labedzia33.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzynastka, danutal, Planta, Baba z psami

Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki 2016/06/07 14:03 #2683

  • Planta
  • Planta Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 129
  • Otrzymane podziękowania: 404
Chce "Second Coming"...jest sliczna... :heart :heart

Znalazlam artykul nt host z bialymi nerwami, bo okazuje sie ze jest ich wiecej:
www.hostalibrary.org/articles/Veins.htm
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): labedzia33

Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki 2016/06/07 15:11 #2701

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68173
labedzia33 napisał:
zarowk
....szukamy za oceanem a przecież mamy w kraju taką z dziwnymi kreskami i plamkami , cętkowaną - ZDROWĄ! (wolną od HVX) Hostę JERZY (NR)


Jacku, jak najbardziej w temacie dyskusji... Nie mylmy pewnych pojęć.piszemy tutaj o odmianie zarejestrowanej przez Goodwina .Objawy, jakie daje HVX,wykorzystał do stwierdzenia, ze to nowa odmiana.

Zillis w 'Hostapedia' pisze o niej:

This cultivar is infected wiyh HVX,which causes the green splotchiness in the foliage. While this disease mainly spreads through mechanical transfer (pruning shears, mower blades) , infected plants should be avoided when possibile.

...co w przyblizonym tlumaczeniu (Dianko, popraw mnie, jeśli błądzę recourse ) oznacza :

"Ta odmiana jest zainfekowana HVX, co spowodowalo pojawienie się zielonych plam na liściach. Choć choroba ta rozprzestrzenia się głównie poprzez przeniesienie w sposób mechaniczny (mój dopisek: świeży sok) (sekator, ostrza kosiarki), zarażonych roślin należy unikać w miarę możliwości.."

Przyklad hosty Jerzy, (wg informacji podanych przez p.Tereszę Foszczkę, iz jest to sport hosty Pole Cat 'wyłapany' w laboratorium kultur tkankowych) , nie ma nic do rzeczy.Host w paseczki i kropeczki jest wiele więcej np Independence, Revoluton, czy Eternal Flame.

Myśle,że rozwiązaniem byłoby zrobienie 'Leopard Frog' testu i nasze gdybania znalazłyby konkretne rozwiązanie. :)
Ostatnio zmieniany: 2016/06/07 15:50 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Planta

Hosty "mottled"- rzadkie ciekawostki 2017/03/08 19:00 #51749

  • Planta
  • Planta Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 129
  • Otrzymane podziękowania: 404
Moje hosty zaczna wylazic juz za okolo 2 tygodnie, przy utrzymujacejs ie pogodzie w dzien 20-25C. Tak wiec jak sie pokaze moja zaba i okliczne sadzonki, bede mogla stwierdzic czy infekcja sie rozprzestrzenila.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Poll
Czas generowania strony: 0.726 s.