Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Sroka zwyczajna (Pica pica)

Sroka zwyczajna (Pica pica) 2018/07/31 08:51 #126669

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14740
  • Otrzymane podziękowania: 44692
Sroka zwyczajna (Pica pica)

rząd: wróblowe

ang. Eurasian Magpie
niem. Elster
ros. Сорока
fr. Pie bavarde

termin obserwacji: cały rok

Trochę może dziwić, że sroka należąca do rodziny kriukowych jest jednocześnie z rzędu wróblowych. A rząd wróblowych oznacza miedzy innymi zdolność siadania i obejmowania łapkami cienkich gałęzi, drutów, sznurków. Sroczki niewątpliwie taka mają!
To trochę (a nawet bardzo) rozbójnik. Jak upatrzy sobie terytorium, to nie pozwala niczemu na nim istnieć. Niszczy gniazda, przegania ptaki. Potrafi wytargać pisklęta. Robią wiele hałasu i bałaganu. Na wysokich drzewach plota gniazda z charakterystycznym daszkiem, czyli uplecionymi gałęziami nad gniazdem.
Często ganiają po moim ogrodzie. trochę się złoszczę, ale nabrałam do nich szacunku, kiedy zobaczyłam, że ... polują na szerszenie! Wiec teraz nabrałam do nich nieco szacunku i przekonałam, ze wszystkie ptaki są potrzebne! Chętnie zjada larwy i pędraki więc spokojnie można i ja nazwać naszym sprzymierzeńcem
Pamiętam w dzieciństwie żeby zobaczyć srokę szłam z tatą daleko na spacer nad wartę, gdzie rosły wysokie drzewa. Teraz spotkać można ją wszędzie. Radzi sobie doskonale z ludzkim środowiskiem jako jeden z najinteligentniejszych ptaków.

fot. trzynastka

fot. Zielona Ania

Ostatnio zmieniany: 2018/07/31 09:25 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.141 s.