Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2017/03/11 13:49 #52552

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Pozwoliłam sobie na otwarcie tego wątku aby dowiedzieć się jak mam postępować coby wreszcie doczekać się dorodnych kęp przebiśniegów,krokusów i innych roślin cebulowych.
Kilka lat temu posadziłam przebiśniegi i kępki jakie były takie są nadal krecigl o narcyzach czy żonkilach to już nawet nie wspomnę.
4 lata temu posadziłam tulipany w koszykach i przez dwa lata były dorodne a q ubiegłym roku nie było na czym oka zawiesić. Obawiam się, że w tym roku może być jeszcze gorzej. :mur
Ostatnio zmieniany: 2017/03/11 13:50 przez Roma.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2017/03/11 14:49 #52566

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43407
Nie mam pojęcia, co potrzebne jest krokusom, aby dorodnie rosły w kępy, bo ja do tej pory nie nawoziłam, a ziemię mam zwykłą, niezbyt żyzną. Krokusy pod darnią raczej stoją w miejscu, tworząc kępę kilku, kilkunastu kwiatków. Za to te, które sadziłam na obrzeżach rabat rosną dobrze. Kiedyś tu było zwykłe pole, potem działka moich dziadków, ale kilka lat odpoczywała i wtedy nagromadziła próchnicy. Może u Ciebie to wynik piaszczystej leśnej gleby i pomimo, że dajecie w ziemię koński obornik, ziemia jest zbyt luźna i nie odpowiada cebulowym. Innym powodem może być występowanie gryzoni, które lubią cebulki ( no tak, ale piszesz, ze sadzisz w koszyczkach think: ).

Tak czy inaczej, cebulowe lubią podjeść. Ja w zeszłym roku kupiłam nawóz z guano do cebulowych. Składniki ma takie:
N 8
P 7
K 6
Mg 3

Nie jestem specjalistą od nawozów, ale w zeszłym roku nawoziłam nim dalie, mieczyki, tulipany i krokusy. Nie wiem też, jak wpłynęło to na kondycję cebul, ale widzę, ze nic nie zniknęło, a krokusy mają większe kępy jak w zeszłym roku.
Już jestem po pierwszym nawożeniu cebulowych, kolejny raz będę podsypywać po przekwitnięciu.
Ostatnio zmieniany: 2017/03/11 14:50 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz


--=reklama=--

 

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2017/03/11 16:14 #52574

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Miłko, czy guano jakoś rozrabiasz czy po prostu rozsypujesz na powierzchni? To, że mi nornice wyżerają to jedno i nie ma znaczenia czy w koszykach czy nie.Sprawdzałam niektóre koszyki i były zupełnie puste. :mur
Ostatnio zmieniany: 2017/03/11 16:15 przez Roma.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2017/03/11 17:36 #52585

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66657
Romciu, na to, że Ci szkodniki wyżerają cebule, to żaden, nawet najlepszy nawóz nie pomoże! Trzeba z nimi walczyć a najlepiej miec z 2-3 łowne kotki. 2smiech Kocury bywają bardziej leniwe. 2smiech

Ja także nie jestem wielkim znawca roslin cebulowych, natomiast chętnie słucham rad innych - jeśli jest wszędzie napisane, że ta a ta lilia kocha kwasną glebę, to w takiej ją sadzę. Staram sie też przestrzegać głębokości sadzenia na 3 wysokości cebuli. Nie latam oczywiście z miarką a robie to na oko.

Zasadniczo, trzeba by zacząć od tego, że cebule nie mogą być sadzone wprost w gleby bardzo cieżkie, gdzie woda nie jest dobrze odprowadzana. Wolą glebę przepuszczalną, bez wodnych zastoin, które powodują gnicie cebul. Ja nie sadzę w żadnych koszykach, czy innych ustrojstwach, bo szkoda mi czasu an zabawę....chyba, że mam cebule jakieś cennej rośliny, która wymaga gleby zupełnie innej, niż moja. Wt4edy sadze w donicy, nawet sporej, dno której przykryte jest drenażem . Jako drenaż, świetnie są spisują siatki po cytrusach, czy ziemniakach, wypełnione tłuczonymi cegłami, czy grubszym żwirem. Dlaczego siatki i dlaczego grubszy ??? Bo inaczej żwir zapcha dziurki odpływowe i nasza cenna lelija będzie stała w wodzie. Dobrze, przed posadzeniem nawiercić kilka dodatkowych , sporych otworów. Taki drenaż, zwłaszcza, gdy ma z 10 cm grubości, świetnie utrudnia też zycie małym gryzoniom, które potrafią wleźć do doniczki nawet przez nieduże dziury w dnie donicy.

Czego trzymam się w następnej kolejności: musimy pamietać, że kwiaty ścięte do wazonu, to de facto stracona cebula, która musi się regenerować kilka lat, bo to łodyga z liśćmi pomaga cebuli wzrastać i odbudowywać się. Podczas wyjazdowego sympozjum-szkolenia polskich producentów roślin cebulowych, organizowanego przez p. Bogdana Królika w Holandii, jeden z producentów, zagadnięty przez nas, poruszył ten temat. Na jego wysypisku/ kompostowniku leżały tysiace cebul hiacyntów, skazane na śmierć. Powiedział nam, iz proces regeneracji cebul jest zbyt długi i kosztowny, dlatego co rok, do produkcji roslin na kwiat cięty, kupuje się nowe cebule. Tylko odmiany unikalne i bardzo cenne, wysyłane są do...Australii, gdzie spędzają okres rekonwalescencji.

Jeśli chodzi o nawożenie cebulowych, to pod koniec zimy, czyli jakies 2-3 tygodnie temu, rozsypałam w miejscach gdzie rosną...nawóz do pomidorów. Generalnie, chodzi o to, by cebulowe nie dostawały zbyt dużych dawek azotu, powodującego przybór masy zielonej. Potas i fosfor w większej ilości mają wpływać na obfite kwitnienie i dobre przetrzymanie zimy. ten nawóz, to jedyne, co dostają moje cebulowe.

To chyba tyle, co wiem? think:

.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, takasobie, Ness, jugo, zanetatacz, Danusia

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2017/03/15 11:02 #53401

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2555
Słuchajcie, przy każdym gatunku roślin cebulowych jest w zasadzie podane jak należy je nawozić. Ich wegetacja przebiega odmiennie. Czasami warto przeczytać kartę ogólną gatunku lub zwrócić uwagę, jaki typ np. lilii mamy. Myślałam, że podział lilii na grupy i opis jak każdą grupą się zajmować jest wystarczający. W kartach poszczególnych odmian też jest to raczej opisane.
Oczywiście powtarzania nigdy za dużo.
Do bylin w zasadzie rzadko używamy nawozów z dużą zawartością azotu (lepiej jednak sprawdzić przy opisie odpowiedniego gatunku).
:buziak

PS
Dzięki Poll za naświetlenie sposobu drenażu. Ja specjalnie nie czuję problemu, bo ziemia u mnie lekka i tylko z taką miałam do czynienia.

Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2017/03/15 11:31 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2017/03/15 19:15 #53460

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6631
  • Otrzymane podziękowania: 14381
U mnie nie chcą rosnąć i już :angry:
Ciekawe co im tak pasuje w naszych kochanych Taterkach?
Polana Chochołowska i Kalatówki


Fot.PaulinaWojciechowska


Fot. KarolinaCzarnecka
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Ostatnio zmieniany: 2017/03/15 19:16 przez nelu-pelu. Powód: dodałam autorki zdjęć
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ula

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2017/03/15 19:23 #53464

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2555
Nelu, lekko kwaśna ziemia.
Krokusy chorują na choroby grzybowe i często z tego powodu znikają. Może mają za mokro w okresie spoczynku?
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2017/03/28 10:24 #56009

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43407
Roma napisał:
Miłko, czy guano jakoś rozrabiasz czy po prostu rozsypujesz na powierzchni?

Wg przepisu na opakowaniu powinnam obsypać roślinę i rozmieszać nawóz z ziemią. Niestety przy takiej ilości jest to niemożliwe i korzystam z rozrzutnika. Nawet to chyba lepiej, bo jest na tyle silny, że spalił mi jedną dalię, jak za mocno sypnęłam.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2017/04/09 14:54 #58078

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2767
  • Otrzymane podziękowania: 7334
Dostałam woreczek cebul tulipanów pędzonych ze szklarni, po ścięciu kwiatów cebule są wyrzucane, pracownicy mogą je zabierać i właśnie takie dostałam. Podobno w przyszłym roku powinnam cieszyć się kwiatami, ale po tym co napisała Pola nie wiem czy warto się nimi zajmować. Osoba, od której je dostałam twierdzi, że dzieli się nimi już od jakiegoś czasu ze znajomymi i są zadowoleni. Będą jeszcze narcyzy i lilie, ale te ostatnie już mnie nie interesują wink-3 .

Co powinnam teraz zrobić z cebulami tulipanów, posadzić czy przesuszyć i przetrzymać do jesieni ?
Będę wdzięczna za rady recourse .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2017/04/09 16:11 #58084

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2555
Krzysiu, nie wiem w jakim stanie są te cebule. Czy mają liście?
Jak wyglądają cebule? One już w tym roku nie podejmą wegetacji, więc moze dosusz je, a później wsadź do ziemi nieco wcześniej.
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2017/04/09 20:27 #58120

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2767
  • Otrzymane podziękowania: 7334
Gosiu, nie mają liści. Wyglądają na cebule świeżo wykopane z wilgotnej ziemi, po zaschnięciu liści.
Rozłożyłam je w dużej kuwecie i już zaczęłam podsuszać. Spróbuję przechować do sierpnia w wiórach, może się uda .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia1704

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2019/01/17 11:50 #145596

  • Ula
  • Ula Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 44
  • Otrzymane podziękowania: 109
Wątek dawno nie odwiedzany, ale mam nadzieję, że ktoś zajrzy i pomoże. A ponieważ nie znalazłam wątku o rozmnażaniu, piszę tutaj.
Otóż, dziecka moje pokazały mi takie coś jak aliexpress, tyle wszystkiego, a że umiaru nie mam to nakupowałam, nasion, nasioneczek różnistych. M.in. szafran, lilie, cyklamen, orchidea, czosnki, irysy i wiele innych jeszcze. Ale do rzeczy.
Wiosny doczekać się nie mogłam, to w niedzielę część wysiałam, no i mam:

(Nie mogę wstawić zdjęcia)

to siewki szafranu, jakoś szybko poszły, mają około 2cm
Ale co mam dalej z nimi robić, aby nie zmarnować

43pomoc 43pomoc 43pomoc 43pomoc 43pomoc 43pomoc 43pomoc
Ostatnio zmieniany: 2019/01/17 11:55 przez Ula.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2019/01/17 14:05 #145614

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43407
Ulka! Chwilowo występują problemy techniczne stąd problem z wstawianiem zdjęć.

Sianie roślin cebulowych nie jest zbyt popularne może stąd brak odrębnego tematu. Zazwyczaj kupujemy cebulki gotowe i je wysadzamy o odpowiedniej porze dla danego rodzaju.
Myślę, że postępowanie z siewkami cebulowych jest tożsame z postępowaniem przy różnych innych siewkach. Ważne, żeby zapewnić im wilgotną glebę, niezbyt wysoką temperaturę i dużo światła. Jak temperatury na zewnątrz już będą wyższe - warto siewki hartować, wystawiając je na osłonięte miejsce na kilka godzin dziennie, a potem wysadzić na miejsce docelowe bądź do jakiegoś inspektu, czekając aż zmężnieją.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ula

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2019/01/17 15:47 #145626

  • Ula
  • Ula Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 44
  • Otrzymane podziękowania: 109




Teraz się udało, tak to wygląda , choć kiepsko widać. Nie wiem czy otworzyć teraz, czy dalej pod przykryciem trzymać. Stoją na dość ciepłym parapecie (22-25C) od strony południowo -wschodniej.

Wiem, że siew cebulowych nie jest popularny, ale strasznie jestem ciekawa co z tego wyrośnie :)
Ostatnio zmieniany: 2019/01/17 15:51 przez Ula.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2019/01/17 16:02 #145627

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2937
  • Otrzymane podziękowania: 5625
Jeśli jest wilgoć i ciepło lada dzień zalęgnie się tam pleśń. Teraz siewki potrzebują więcej światła, a mniej ciepła.

Ja bym trzymała otwarte na parapecie,a zamykała na noc.
Ostatnio zmieniany: 2019/01/17 16:03 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ula

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2019/01/17 17:00 #145638

  • Ula
  • Ula Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 44
  • Otrzymane podziękowania: 109
Siberio, tak myślałam żeby otwierać i wietrzyc, ale podłoże odkażałam w mokrofali i boję się, że coś wlezie. Ale spróbuję, dzięki. Nasiona jeszcze mam to w razie straty spróbuję od nowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2019/01/18 12:10 #145715

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2937
  • Otrzymane podziękowania: 5625
Te pojemniki nie są hermetyczne, więc i tak "coś" wejdzie :-)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2019/01/18 20:14 #145765

  • Pani Bestia
  • Pani Bestia Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert niezależny
  • Posty: 117
  • Otrzymane podziękowania: 127
Ulu, ciekawa jestem, co z tych siewek wyrośnie, bo na szafran to mi nie wygląda... Na żadne cebulowe nie wygląda... think:
"Na początku był Smok..."

Renia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2020/09/24 15:03 #213633

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66657
Dziewczyny i chłopaki....
Sadzicie juz cebulowe, czy czekacie na piździernik? :podlewam
Ostatnio zmieniany: 2020/09/24 15:04 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Uprawa, pielęgnacja i nawożenie roślin cebulowych 2020/09/24 15:16 #213634

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43407
Na listopad! Sadzę tulipany po wykopaniu dalii...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: takasobie, edulkot
Czas generowania strony: 0.174 s.