Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród takisobie

Ogród takisobie 2021/05/10 08:11 #236000

  • Elsi
  • Elsi Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1604
  • Otrzymane podziękowania: 4831
Miłko, Twój ogród nie tylko daliami stoi, tulipanów też w nim bardzo dużo gwizdac .
I widać, że jest wiele takich samych (takie łany lubię :) ) a to oznacza, że sie rozmnażają.
U mnie nornice skutecznie przetrzebiają tulipanowe poletka, po roku od nasadzeń zostają smętne resztki :( .
Pozdrawiam, Elżbieta

Od wiosny do wiosny .....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/05/11 16:50 #236171

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14737
  • Otrzymane podziękowania: 44641
Tak Elu! Mam sporo tulipanów. Przecież musi coś kwitnąc w ogrodzie, zanim zaczną dalie. :) Niektóre się rozmnażają, inne nie. Wiele odmian znikło. Trudno powiedzieć, czy to kwestia szkodników, czy raczej cech odmianowych, czy kiepskich cebul.

Nelu! Chyba bym zwariowała, gdybym miała takie ilości wykopywać! 2smiech Niektóre ładnie rosną i mnożą się pozostawione sobie samym.
Jaki tam hojny dar! Miałam wrzucić więcej, ale pomyślałam właśnie, że możesz nie mieć miejsca. wink-3

Dziś kolejny piękny dzień. Nic nie robię, podziwiam.







Ostatnio zmieniany: 2021/05/11 16:51 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Gabriel, Kalmia, piku, edulkot, Semper, Ave, zanetatacz, nelu-pelu, elakuznicom ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Ogród takisobie 2021/05/11 21:38 #236216

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Dawno nie widziałam tylu tulipanów, lubię bardzo ale wszystkie tracę więc przerzuciłam się na narcyzy. Piękne widoczki :) dalie już zaawansowane w foliaczku :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ogród takisobie 2021/05/11 21:45 #236221

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9964
  • Otrzymane podziękowania: 21976
cudnie -też mnie zaskoczyłaś ilością tulipanów hu_rra clap hu_rra
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ogród takisobie 2021/05/12 08:52 #236252

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14737
  • Otrzymane podziękowania: 44641
Żanetko! Tulipanów nigdy nie liczyłam, ale dokupuję kilka do kilkunastu odmian rocznie po 3-5 sztuk. W międzyczasie niektóre wypadają, więc mam miejsce. Pewnie niedługo dojrzeję do tego, ze wyspecjalizuje się w jakichś moich ulubionych i nie będę kupować wszystkiego. Ale niestety jeszcze nie wiem, które są moje ulubione... wink-3

Ewa! A u mnie właśnie narcyzy znikają po sezonie. też bym chętnie uprawiała i kupuję, ale już nie tyle, co tulipanów, bo u mnie to roślina jednoroczna.
Ja też mam trzy sztuki w szklarence, takie, które wychodzą. Reszta w szklarni to takie, którym nie dawałam szans, ale się zlitowałam. czasami potrafią zaskoczyć...

Powinnam zacząć pielić, tzn pielę na bieżąco, ale musze stoczyć bitwę z podagrycznikiem w dwóch miejscach, bo się za bardzo rozbisurmani.
Kupiliśmy zbiornik na deszczówkę z altany. Tzn to taki brezentowy wór na stelażu. Na razie próbujemy go do linii kroplującej, ale ciśnienie za małe więc musimy wymyślić cos innego.

A tymczasem w ogrodzie:


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Gabriel, Kalmia, piku, edulkot, nowababka, zanetatacz, nelu-pelu, elakuznicom, Danusia ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2021/05/12 09:09 #236255

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2929
  • Otrzymane podziękowania: 12769
Olusia napisał:
Jakie barbarzyństwo ? Jak dalie zwiędną , kapustę można zjeść .!

Nawiasem mówiąc dalie też podobno są jadalne. Wyczytałem, że bulwy dalii smakują podobnie do ziemniaków lub topinambura, w zależności od ich odmiany i przyrządza się je w podobny sposób – obiera, piecze, smaży lub gotuje. Płatki kwiatów też, zdaje się, można dodawać do sałatek. zdziwko
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Ostatnio zmieniany: 2021/05/12 09:13 przez dultom.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, nowababka, elakuznicom

Ogród takisobie 2021/05/14 08:11 #236497

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2348
  • Otrzymane podziękowania: 5744
Ja w zeszły roku stwierdziłem, że Moje tulipany za bardzo porozłaziły się po rabatkach.
Wykopałem więc i wsadziłem zusammen w jednym miejscu.
Wylazł jeden :glupek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/05/14 08:23 #236500

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Tomku, kilka lat temu pisałam o spożywaniu bulw dalii przez indiańskie plemiona ale jednak zdecydowanie uprawiamy dla kwiecia :) Miłka protestowała w tej kwestii 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, zanetatacz, elakuznicom

Ogród takisobie 2021/05/14 08:39 #236502

  • silvarerum
  • silvarerum Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 15
  • Otrzymane podziękowania: 10
Miłko - serdecznie zapraszam :-). Co do dalii, wszystko co białe, różowe, fioletowe chętnie przygarnę, jeśli masz nadmiar. Też mi się udało trochę poplewić, ale nic ponadto - niby coś tam namaziałam w charakterze "projektu", żeby wiosną nawsadzać i jakoś nie mogę się zdecydować.

Nazbierało Ci się tych tulipanów całkiem sporo, piękne zdjęcia. A co to za szklane kopułki masz na jednym zdjęciu?
Szwedzki ogrodnik w akcji - c'est moi!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ogród takisobie 2021/05/14 08:48 #236503

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14737
  • Otrzymane podziękowania: 44641
Ewka! Dobrze pamiętasz! 2smiech Mamy ziemniaki więc nie musimy jeść dalii. Ile tez by trzeba zjeść, żeby się najeść? I pytanie kolejne: kto poświęci na obiad Cafe au Lait? gwizdac

Jurek! Ale ważne jest kiedy wykopałeś i kiedy posadziłeś, bo szansa na odbudowę cebuli jest wtedy, jak mają 3-4 miesięczną przerwę leżąc wraz z natką w bezpiecznym dla nic miejscu.

Tomku! Dalie jedli Indianie i może do tej pory jedzą imperialis, bo ma wielkie karpy i nie ma wartości ozdobnej. Chętnie bym spróbowała, ale żeby spożywać na co dzień - niekoniecznie, zwłaszcza, że mamy ziemniaki.
Kwiatów nie jadam, nasturcje i fiolki wrzucam do sałatek, ale na tym kończę. cook
No i a'propos gotowania, ponoć pyszne jest pesto z podagrycznika, ale tak jestem na niego wkurzona, że psychicznie nie mogę :mur

Dziś pochmurny dzień, planuję dokończyć prace w szklarni, bo wczoraj rozkładałam w niej donice z pomidorami. Wcześniej pisałam, ze zamierzam w donicach mieć pomidory, bo korzenie z okolicznych krzaków podbierały wodę i składniki pokarmowe. łatwiej podlewać, bo woda nie rozlewa się wszędzie, a zostaje na miejscu. taki eksperyment w tym roku. Może zda egzamin.
Tulipany powoli przekwitają, ale kiełkują moje wilce i groszki, rosną w paletach nasturcje i łubiny (te pewnie zakwitną w przyszłym roku dopiero). Kiełkują maki i nagietki na rabatach. Wychodzi kosmos i rdest. Będzie się działo!









Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Gabriel, Kalmia, piku, edulkot, Ave, sierika, nowababka, zanetatacz, Franusiowa ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2021/05/14 09:31 #236508

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10060
  • Otrzymane podziękowania: 23160
Ja jadam codziennie młode listki podagrycznika czy do twarożku czy do sałaty, mam miejsca że czekam aż coś urośnie, ostatnio pod płotem odkryłam nową miejscówkę i się pasę. Starsze liście muszę ściąć i nastawić gnojówkę, czyli chwast smaczny i pożyteczny.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, takasobie, nowababka

Ogród takisobie 2021/05/14 09:36 #236510

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14737
  • Otrzymane podziękowania: 44641
Dzięki Majeczko! Gnojówki nastawię! Nie wiedziałam, że z tego gnojka też można! rotfl
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

Ogród takisobie 2021/05/14 10:00 #236512

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3722
  • Otrzymane podziękowania: 11923
Ja ostatnio miałam trzy w jednym 2smiech :silly: Suszyłam głowę na :slonko + plewiłam podagrycznik z rabatki + wybierałam młodsze listeczki podagrycznika i posiekane po krótkim podduszeniu z cebulką i tartą marchwią, podprawione łyżką śmietany zjadłam z makaronem :mniam
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, Ave, zanetatacz, Franusiowa

Ogród takisobie 2021/05/14 20:24 #236633

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11405
  • Otrzymane podziękowania: 21168
Miłeczko bez zmian cały czas zachwycam sie Twoimi fotkami są przepiękne :bravo :bravo :bravo masz cudne tulipany u mnie przez ostatnie dwa trzy lata coraz mniej kwitły więc nie dokupywałam a w tym roku nawet pojedyncze cebulki mają pączki nie mam pojęcie od czego to zależy :nie_wiem
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/05/14 20:59 #236649

  • elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 472
  • Otrzymane podziękowania: 867
Majeczko, zdjęcia jak zawsze piękne, co tu się powtarzać. Córka oddała mi swój kolejny aparat, Teraz testuję Lumixa DMC-FZ-300 to hybryda 25-600, fajny, lżejszy ale nie zabaweczka, jednak przyzwyczajenie robi swoje, ja już stara jestem, starych drzew jak mówią nie przesadza się,nie potrafię dać sobie rady z ustawieniami, jak już coś załapię to nie mogę wrócić aby ponownie wrócić do poprzednich ustawień.Czy przy lustrzance próbowałaś robić zdjęcia z obiektywami analogowymi? fajne efekty można uzyskać, ale się rozgadałam fotograficznie, zupełnie nie w tym wątku..no . dobra, rób piękne zdjęcia a ja będę się nimi zachwycać :buziak :buziak
pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Ogród takisobie 2021/05/14 21:20 #236659

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14737
  • Otrzymane podziękowania: 44641
Elu! Ja myślę, ze to kwestia wprawy think: Nie mam doświadczenia. Analogiem robiłam Minoltą 404 si. miałam obiektyw kitowy i on mi wtedy wystarczył. Jak miałam aparaty cyfrowe, miałam już obiektywy dedykowane. Są przejściówki, można się nauczyć. Ja nie czuję potrzeby, bo mamy rożne obiektywy i moja setka jest chyba tym, czego potrzebuję. Testuj, poznawaj, najważniejsze się nie bać i wykorzystywać możliwości aparatu. Pokazuj efekty w watkach foto i tematycznych!

Danusiu!Dziękuję! :buziak Ja zawsze dokupuję, jedne się rozrastają, inne znikają. Czasami to wina suchego późnego lata, kiedy cebulki nabierają sił na kolejny sezon.

Marysiu! Po Waszych wpisach poszłam nawet do ogrodu, by nazrywać tego badziewia i już chciałam z niego obiad zrobić, ale znów jak go zobaczyłam, powyrywałam na gnojówkę, a na obiad zrobiłam sobie ... szpinak z mrożonki. Tak paskuda nienawidzę!



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Gabriel, Kalmia, piku, edulkot, Semper, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, Maryna44 ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ogród takisobie 2021/05/14 21:50 #236673

  • silvarerum
  • silvarerum Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 15
  • Otrzymane podziękowania: 10
Halo Miłko, uprasza się o odpowiedź na mój wcześniejszy post z pytaniem o te kopułki ;-)
Szwedzki ogrodnik w akcji - c'est moi!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród takisobie 2021/05/14 22:00 #236678

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14737
  • Otrzymane podziękowania: 44641
Jennnny! Sylwiątko! Musiałyśmy jednocześnie pisać i dopiero teraz przeczytałam! Dalie wydałam sąsiadce ostatnie cztery, ale nie były białe, różowe ani fioletowe, tylko żółte i pomarańczowe :(
Kopułki są plastikowe, ale trwałe, zgrabne, kupione kilka lat temu w Netto.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): silvarerum

Ogród takisobie 2021/05/14 22:03 #236679

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9964
  • Otrzymane podziękowania: 21976
Miłko - mnie Majeczka zachęciła do podjadania podagrycznika... ,ale też nie cierpię tego dziada i nie jestem w stanie go przejeść 2smiech ,ostatnio słyszałam ,ze można go kisić i robić ocet ,ale zrobię gnojówkę jak Ty
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

Ogród takisobie 2021/05/14 22:14 #236682

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10060
  • Otrzymane podziękowania: 23160
zanetatacz napisał:
Miłko - mnie Majeczka zachęciła do podjadania podagrycznika... ,ale też nie cierpię tego dziada i nie jestem w stanie go przejeść 2smiech ,ostatnio słyszałam ,ze można go kisić i robić ocet ,ale zrobię gnojówkę jak Ty
Żanetko, Miłko mnie on jakoś nie staje kołkiem w gardle, dzień w którym nie zjem kilku listków tego gnojka uważam za stracony, on jest dla mnie wskazany bo zdecydowanie poprawia stan moich stawów, zastanawiam się jak tego gnojka utrwalić na okres zimowy, może jakaś nalewka tak jak z maruny, a gnojówkę też będę kisić.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.203 s.